Roskilde
Królewskie kaplice grobowe w katedrze

Spoczęło tutaj dwudziestu duńskich królów i siedemnaście królowych. Katedra w Roskilde pozostaje na długo w pamięci. Jest w niej coś wyciszającego i urzekającego jednocześnie. Jest w niej czar jakiś?
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Roskilde. Królewskie kaplice grobowe w katedrze
Dwa nadzwyczaj proste, bliźniacze marmurowe sarkofagi autorstwa Kaare Klinta kryją Christiana X i małżonkę Aleksandrę.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jego chorobę wykorzystał nadworny lekarz i minister Johann Friedrich Struensee i w latach 1770-71, wpływając na królewskie decyzje, faktycznie dzierżył władzę. Prawdopodobnie wdał się w romans z królową, żoną Christiana VII. Wobec takiego stanu rzeczy Christian VII został obalony w 1772r. po zaledwie sześciu latach rządów, Johann Struensee osądzony i skazany na śmierć, a królowa Karolina Matylda skazana na banicję ?zmarła w Celle k. Hanoweru w 1775r. i tam została pochowana. To jedyna duńska królowa (od XVI w.), której odmówiono prawo do pochówku w Roskilde.

Monarchów z domu Glücksburgów

Kaplica Christiana IX zwana kaplicą Glücksburgów wzniesiona została w latach 1917-24, kilka lat po odejściu Christiana IX ? ?ojca Europy? – w 1906r. po 43. latach rządów i jego syna Frederika VIII (zm. w 1912 r.). Ich następca Christian X, panujący w latach 1912-1947 wykupił miejsce w katedrze Roskilde na kaplicę dla monarchów z domu Glücksburg, właśnie na tę kaplicę. Zaprojektowana przez Andreasa Clemmensena, inspirowana stylami romańskim i bizantyńskim tchnie wyjątkową prostotą i ciepłem. Sarkofagi umieszczone są w trzech niszach. Podwójny sarkofag króla Christiana IX i królowej Luizy z Hesji-Kassel, zwieńczony jest dwiema złotymi koronami. Opracowany został przez Hacka Hapmanna. Sarkofag otaczają trzy kobiece figury ? personifikacje Pamięci, Miłości i Smutku autorstwa Edwarda Eriksena (twórcy kopenhaskiej Syrenki). Drugi, to podwójny sarkofag Fryderyka VIII i Luizy Bernadotte z niebiesko-czarnego marmuru ozdobiony wstęgami z białego marmuru, autorstwa rzeźbiarza Einara Utzon-Franka (jego dziełem jest m.in. pomnik – fontanna Eryka Pomorskiego w Helsing?r). Dwa nadzwyczaj proste, bliźniacze marmurowe sarkofagi autorstwa Kaare Klinta kryją Christiana X i małżonkę Aleksandrę.

I to czego jeszcze nie ma…

Obecna duńska monarchini  Małgorzata II już w 2010 r. ujawniła projekt grobowca dla siebie i męża ? księcia Hendrika. Pomniejszony model grobowca prezentowany jest w katedrze. Unikalny i nowoczesny sarkofag będzie szklaną kapsułą o długości 3,3 m położoną na trzech granitowych filarach z ?kapitelami? w kształcie głów słonia i wtopionych w rzeźbioną podstawę z grenlandzkiego marmuru. Te trzy filary są odpowiednikiem trzech części królestwa ? Danii, Wysp Owczych i Grenlandii. Kapsułę wypełniać będą rzeźbione sylwetki królowej i księcia, podczas gdy oni sami spoczną pod podstawą. Sarkofag został zaprojektowany przez artystę Bj?rna N?rgaarda. Dla swojego grobowca królowa wybrała kaplicę św. Brygidy w północnej części katedry. To kaplica stara, istniejąca co najmniej od 1485 r. z kryptami; w jednej z nich pochowani zostali trzej synowie Christiana IV ze związku z Kirsten Munk. Przy wejściu do kaplicy św. Brygidy stoi mierząca 193 cm rzeźba z drewna dębowego, przedstawiająca Jana Ewangelistę. Bez brody z długimi włosami, bosy, ubrany w długą szatę Jan trzyma w lewej ręce kielich, który błogosławi prawą. U stóp na książce siedzi orzeł ? jego symbol. Rzeźba powstała około 1500 r.

* * *

Katedra w Roskilde pozostaje na długo w pamięci. Jest w niej coś wyciszającego i urzekającego jednocześnie. Jest w niej czar jakiś?

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij