Rytro
Ruiny zamku nad Popradem

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Poprad wyżłobił wąską dolinę trudną do przebycia, ale łatwą do obrony. Była to droga niewygodna, jednak najkrótsza między Polską i Węgrami. Prowadziła od Starej Lubowli, przez Piwniczną i Rytro do Starego Sącza. W dokumencie Kingi z 1279 roku, potwierdzone są przywileje dla nowo zakładanej wsi. Dokument potwierdzający niezbicie istnienie zamku w Rytrze pochodzi z 17 kwietnia 1312 roku. W nim Władysław Łokietek zezwala klasztorowi klarysek w Starym Sączu na pobieranie cła. Późniejsze dokumenty, z 1327 roku zwalniają kupców dążących na jarmark do Starego Sącza, na dzień św. Małgorzaty.
Królewscy goście
Ryterski zamek wielokrotnie gościł znakomitych gości udających się traktem popradzkim za granicę. W 1369 roku był tu Kazimierz Wielki udający się na spotkanie z Ludwikiem Węgierskim. W 1385 roku, Jadwiga wraz z narzeczonym Władysławem Jagiełłą i wielkim księciem litewskim Witoldem przejeżdżała przez Rytro, na spotkanie z węgierskim królem Zygmuntem i jego żoną Marią. W XVI wieku administratorem zamku został Piotr Kmita, ale budowla poczęła popadać w ruinę. W 1657 roku została zniszczona w czasie najazdu Jerzego Rakoczego. Od tamtego czasu coraz bardziej chylił się ku upadkowi…
Wokół obronnej wieży
Zamek składał się z zamku właściwego i przygródka. Zamek właściwy stał na szczycie góry. Wzniesiony był na planie pięcioboku. Przygródek umiejscowiony był od strony północnej i wzmocniony wałem ziemnym. Dziedziniec był niewielki i otoczony z trzech stron murami. Z czwartej strony stał dwuczęściowy budynek mieszkalny, wzniesiony na planie prostokąta. Do muru zachodniego przylegała kamienna wieża. Jej średnica u podstawy to 9,5 metra, a wysokość około 10 metrów. Wieża miała bronić części mieszkalnej ulokowanej w przeciwległym miejscu warowni. Budulcem był piaskowiec. Podobny zamek znajdował się Czchowie, tego typu zamki budowane były też w Czechach, na Morawach i na Śląsku.
Dodaj komentarz