Rytro
Ruiny zamku nad Popradem

Niektórzy twierdzą, że w 1224 roku, w okolicy, nad Popradem, osiedlili się niemieccy rycerze zwani Ritterami i może w związku z tym postawiono budowlę obronną. Przypuszczeń jest wiele...
fot: Barbara Górecka
Rytro. Ruiny zamku nad Popradem
Do muru zachodniego przylegała kamienna wieża. Jej średnica u podstawy to 9,5 metra, a wysokość około 10 metrów. Wieża miała bronić części mieszkalnej ulokowanej w przeciwległym miejscu warowni.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Między Starym Sączem a Muszyną leży miejscowość Rytro. Tu ponad doliną Popradu wznoszą się ruiny zamku rycerskiego (Ritter to rycerz), i stąd zapewne wywodzi się nazwa miejscowości.

Rytro otoczone jest pasmami RadziejowejJaworzyny Krynickiej (Beskid Sądecki). To dziś duża wieś letniskowa u ujścia Wielkiej Roztoki do Popradu. W zimie funkcjonuje stacja narciarska „Ryterski Raj”.

Droga do ruin

Ruiny zameczku widnieją na dość wysokim wzgórzu. Wejście do nich jest dość uciążliwe, jeżeli nie ma się własnego transportu. W Rytrze należy przejść przez most na Popradzie i skręcić w lewo. Drogą asfaltową cały czas się podchodzi w górę. Jest ona dobrze oznakowana. Wysoko, przy moście na potoku trzeba skręcić w lewo. Kiedy kończą się betonowe płyty, ponownie skręcamy w lewo. Teraz już stromym odcinkiem obok tablicy informacyjnej dochodzimy do ruin. Trasę można troszkę skrócić. W dole przejść przez mostek za garażami i tam ostro w prawo. Z leśnej drogi jest ostre podejście w lewo wąską ścieżką. Wyprowadza ona pod same ruiny. Dla mnie nie była to zbyt wielka atrakcja… Panorama dookolna jest ładna, ale niestety, dolina Popradu mocno zarośnięta drzewami. Nie widać stąd wijącej się rzeki.

Kto zbudował rycerski zamek?

W XII wieku była tu strażnica celna. Pobierano opłaty za towar przewożony przez Dolinę Popradu.  Z dawnej warowni zachowały się fragmenty kamiennych murów oraz okrągła wieża. Dokładna data budowy zamku nie jest znana. Być może zbudował go król czeski Wacław. Zasiadał on krótko na krakowskim tronie. Inni wiążą  jego powstanie z działalnością gospodarczą Henryka Brodatego; zamek miał być założony na mocy przywileju księcia, przez Teodora Świebodzica. Jeszcze inni twierdzą, że w 1224 roku, w okolicy podobno osiedlili się niemieccy rycerze zwani Ritterami i może w związku z tym postawiono budowlę obronną. Przypuszczeń jest wiele.

Pierwsze zapiski

Pierwsza pisana wzmianka  dotyczy1244  roku i pochodzi z kronik Jana Długosza. W latach 1243-55 kasztelanem sądeckim był Piotr Wydżga. Według Długosza władał on zamkami w Czorsztynie, Łącku i Rytrze. Rytro nie było dogodnym miejscem do rozwoju osadnictwa, ale nadawało się na miejsce obronne.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 2 września 2013; Aktualizacja 30 stycznia 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij