Rzym
Santa Maria sopra Minerva

Kościół wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku przez dominikanów, jako jedyny w Rzymie nosi ślady stylu gotyckiego. Laikom dostrzec te ślady jest bardzo trudno.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Rzym. Santa Maria sopra Minerva
Projektując taką grupę, Bernini oparł się prawdopodobnie na drzeworycie przedstawiającym słonia z obeliskiem na grzbiecie, znajdującym się w erotycznej książce Francesco Colonna ?Hypnerotomachia Poliphili?, wydanej po raz pierwszy w Wenecji w 1499 roku.
  • Rzym. Santa Maria sopra Minerva
  • Rzym. Santa Maria sopra Minerva
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Tabliczki podzielone są na dwie grupy po trzy. Górne umieszczone są na wysokości 20 m (powódź z 1598 r. podczas pontyfikatu Klemensa VIII), 19 m (powódź z 1557 r. podczas pontyfikatu Pawła IV), 18,9 m (powódź z 1530 r. podczas pontyfikatu Klemensa VII). Są do siebie podobne dzięki wyrytej na nich dłoni z palcem wskazującym na nurt rzeki i informacjami:?W dniu 15 września Tybr przybył do tej wysokości, a papieżem był Paweł IV w trzecim roku pontyfikatu? lub ?W 1530 roku, 8 października, w siódmym roku pontyfikatu Klemensa VII, Tybr wystąpił do tej wysokości i zatopiłby Rzym, gdyby nie pomoc Madonny?.

Wśród tablic dolnych, ta największa i najdłuższą jest jednocześnie tablicą najstarszą i oznajmia poziom powodzi z 1422 r. (17,32 m). Obok, wyżej, tablica powodziowa z 1870 roku, niżej słowami ?W Roku Pańskim 1495, 8 grudnia Tybr pchnął mętne wody do tego znaku? oznajmiono o powodzi do wysokości 16,88 m. Uważa się, że tablice te są dowodem na istnienie w Europie w wiekach XVI-XVIII ?małej epoki lodowcowej? z najniższymi temperaturami i wzmożonymi opadami.

Wnętrze bazyliki ma niezwykłe, krzyżowe sklepienie nawy głównej, wypełnione niebieskim kolorem. Przechodzi się jak pod rozgwieżdżonym niebem. To przywrócony w XIX w. w czasie renowacji bazyliki jej gotycki element. Dzieła pędzli i dłut wielu znakomitych artystów zdobią kaplice, tablice pamiątkowe i grobowce bazyliki. Znajduje się tu również rzeźba Michała Anioła ? niewymieniany wśród arcydzieł tego artysty ?Chrystus zmartwychwstały?. Ogromny posąg nagiego Chrystusa trzymającego krzyż rozpoczął rzeźbić Michał Anioł w 1519 roku, ukończył zaś dzieło Raphael da Montelupo w 1521 r. Nagi zupełnie Chrystus! Przykryto więc później klejnoty cenną, brązową draperią.

Warto wiedzieć

Wnętrze kościoła jest miejscem spoczynku wielu znanych postaci. Jest tutaj grobowiec św. Katarzyny ze Sieny ? patronki Włoch; bardzo skromny grobowiec słynnego malarza religijnego Fra Angelico. Jest tu również miejsce spoczynku pięciu papieży w tym Pawła IV, bezwzględnego Wielkiego Inkwizytora, przywódcy kontrreformacji. To on nakazał zamknąć Żydów w getcie w 1555r. Znienawidzony był aż tak, że lud Rzymu próbował uniemożliwić jego pochówek i porozbijał wszystkie jego podobizny. Bazylika Santa Maria sopra Minerva jest jedynym miejscem, w którym znajduje się herb tego papieża. W krypcie spoczywa także Józef Szymanowski (1779-1867), polski generał z okresu powstania listopadowego.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij