Iwkowa
Skarb na cmentarnym wzgórzu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Uwagę przyciągają przede wszystkim sceny Męki Pańskiej, apostołami oraz aniołami. Ich postacie ujęte są częściowo w namalowane na drewnianych ścianach czarne ramy. Na frontowej ścianie chóru, za którą widać zabytkowe organy – pozytyw z XVII w. – przedstawiono sceny grzechów, stanowiące dla niepiśmiennych w przeszłości wiernych, „Biblię ubogich”, mającą ich odstraszać od złych uczynków. Barokowy ołtarz główny pochodzi z roku 1688 i w jego centrum znajduje się późnogotycka, z początku XVI w. rzeźba Nawiedzenia z posągami Marii i św. Elżbiety. Po bokach zaś świętych.
Mimo konserwacji, można zwiedzać
W górnej części ołtarza dominuje obraz Matki Bożej z aniołami. Na podstawie predelli postacie Matki Bożej i św. Jana oraz fundatora tego ołtarza Błażeja Jasnowicza, jego żony i córki. Także za ołtarzem ściany pokrywają duże polichromie figuralne. Barokowe są również dwa ołtarze boczne z 2 połowy XVII w. z obrazami św. Antoniego Padewskiego i Ukrzyżowanego. Na belce tęczowej w łuku łączącym nawę z prezbiterium stoi Krucyfiks z XV w. a po jego bokach starsze, bo z XIV. Posągi Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty. Barokowa jest również ambona. Do najstarszych w świątyni, być może pochodzące z jej poprzedniczki, są trzy posążki świętych datowane na lata 1370-1390.
Gotycki rodowód ma również XV-wieczny witraż o oknie prezbiterium. Tyle, że obecnie jest to kopia, gdyż oryginał, ze względów bezpieczeństwa przeniesiono do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. W sumie wnętrze tworzy wspaniałą całość, chociaż trwają jeszcze prace konserwacyjne, a niektóre, nieliczne już fragmenty, zasłonięte są folią. Mimo prac rewaloryzacyjnych, kościółek ten można zwiedzać od maja do września, od czwartku do soboty w godzinach 9-18, a w niedzielę od 12do 17. Natomiast w innym terminie po telefonicznym (nr 783 750 219) uzgodnieniu z przewodnikiem.
Dodaj komentarz