Nový Jičin
Spacer po rynku w 700-lecie miasta

Jestem w obchodzącym w br. okrągły jubileusz 700-lecia pierwszej pisanej o nim wzmianki, Novým Jičinie, mieście nad rzeczką Jičinką. Leży ono na południowym krańcu Bramy Morawskiej, na podbeskidzkich pagórkach.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Nový Jičin. Spacer po rynku w 700-lecie miasta
Rynek i otaczające go staromiejskie uliczki stanowią miejską strefę zabytkową. Jest on jednym z najpiękniejszych w Czechach. Wspaniale odnowione i utrzymane kamieniczki, w pierwszym momencie kojarzą się z filmową dekoracją wysokiej klasy. Większość z nich to bardzo cenne zabytki.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Z galeryjki na wieży ratusza roztacza się piękny widok na leżący w dole rynek ? plac Tomasza Masaryka oraz pozostałe części tego 24- tysięcznego miasta z zachowanym w niemal niezmienionym stanie układem ulic dawnego średniowiecznego założenia.

Jestem w  obchodzącym w br. okrągły jubileusz 700-lecia pierwszej pisanej o nim wzmianki, Novým Jičinie, mieście nad rzeczką Jičinką. Leży ono na południowym krańcu Bramy Morawskiej, na podbeskidzkich pagórkach, w kraju (województwie) śląsko-morawskim. Odległe jest  zaledwie 50 od przejścia granicznego w Cieszynie.

Nový Jičin to nie Jičin Rumcajsa

Lokalizuję miasteczko tak szczegółowo, aby miasta Nowy Jiczyn nie pomylić z Jiczynem (Jičin), starszym, jeżeli brać pod uwagę pierwszą wzmiankę pisaną, o równe 20 lat od tegorocznego jubilata. Ale ten Jičin znajduje się w Czechach wschodnich, w regionie Hradec Králove i jest u nas znany przede wszystkim z animowanego serialu dla dzieci opartego na powieści Václava Čtvrtka o rozbójniku Rumcajsie, mężu Hanki (w oryginale Manki) i ojcu małego Cypiska.

Wróćmy jednak na wieżę ratusza…

Podobnie jak w wielu innych miastach czeskich, stoi on nie na środku rynku, lecz w narożniku jego południowo-zachodniej pierzei. Na kwadratowym placu otoczonym starymi kamieniczkami z podcieniami gotycko-renesansowo-barokowymi jest tylko barokowa kolumna morowa z 1680 r. z rzeźbą Niepokalanej (Immaculaty) na szczycie. I, jak gdyby przyklejona do niej, studnia ze spatynowaną na zielono rzeźbą Franciszka Barwiga z 1929 r. ?Tańczący chłopi?, przedstawiająca żywiołowo tańczącą parę w krawarskich, tj. niemieckich strojach ludowych. To wspomnienie niemieckiego, XVI-XVII-wiecznego, osadnictwa w tych stronach.

Stara Poczta

Rynek i otaczające go staromiejskie uliczki stanowią miejską strefę zabytkową. Jest on jednym z najpiękniejszych w Czechach. Wspaniale odnowione i utrzymane kamieniczki, w pierwszym momencie kojarzą się z filmową dekoracją wysokiej klasy. Większość z nich to bardzo cenne zabytki. Najpiękniejszym jest Stara Poczta z roku 1563 ? dawny dom burmistrza Ondreja Řepy, uważany za szczyt czeskiego mieszczańskiego renesansu. Od roku 1787 znajdowała się w nim dziedziczna poczta z pokojami dla podróżnych. Spali w nich m.in. w 1800 r. rosyjski feldmarszałek i generalissimus (a równocześnie zbrodniarz wojenny odpowiedzialny za rzeź ludności warszawskiej Pragi w 1794 roku) Aleksander Suworow, zaś w 1813 roku rosyjski car Aleksander I. Obecnie mieści się w nim Miejski Ośrodek Kultury. Niemal każdy dom w rynku można oglądać z zaciekawieniem, zachwycając detalami.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij