Gołuchów
Spacerkiem po zamkowym parku
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zamek Gołuchów wraz z parkiem, pokazową zagrodą zwierząt i budynkami należącymi do Muzeum Leśnictwa leży przy trasie z Kalisza do Poznania. Jest to 16 km od Kalisza i 12 km od Pleszewa.
W parku, oprócz zamku i mauzoleum Izabeli Działyńskiej jest powozownia, owczarnia, oficyna i dybul. Park jest arboretum, w którym kolekcjonuje się rośliny i prowadzi się badania.
* Powozownia wzniesiona została w 1854 roku przez Jana Działyńskiego. Służyła wiele lat jako stajnia oraz miejsce garażowania pojazdów. Po remoncie urządzono w niej stałą wystawę dotyczącą przyrodniczych podstaw leśnictwa zatytułowaną „Spotkanie z lasem”.
* Owczarnia wzniesiona została w roku 1849 przez ówczesnego właściciela majątku Wincentego Kalksteina. Przez wiele lat przeznaczona była do celów gospodarczych, po roku 2006 udostępniono w niej stałą wystawę zatytułowaną „Technika leśna”.
* Oficyna to obiekt mieszkalny z XIX wieku powstały na bazie gorzelni. Wygląd zawdzięcza Izabelli i Janowi Działyńskim. W tym budynku Muzeum Leśnictwa prezentuje stałe ekspozycje „Kulturotwórcza rola lasu” i „Dzieje leśnictwa w Polsce”.
* Dybul jest budynkiem, w którym w XVII wieku zamieszkiwał młynarz Dybuł. Budynek pełnił kiedyś funkcje stajni i obory a dziś mieści się w nim Muzeum Leśnictwa i wystawa zatytułowana „Ochrona lasu”.
Działania założycieli
W roku 1853 gołuchowski majątek objął Jan Działyński z żoną Izabellą. Zamek wtedy otaczało ledwie 10 hektarów zaniedbanego ogrodu ze starym szpalerem grabowym. Prace nad nowym parkiem ostatecznie rozpoczęto w roku 1874. Sadzonki przysłali francuscy ogrodnicy. Właściciele posiadłości Izabella i Jan aktywnie uczestniczyli w zakładaniu parku. W roku 1895 powierzchnia parku sięgała już 151 ha. Istniały tu szkółki iglaków, drzew i krzewów owocowych, ogród owocowo warzywny i oszklone winnice, ananasarnia i oranżerie.
Teren parku obejmuje około trzykilometrowy odcinek doliny rzeki Ciemnej (dopływ Prosny) na obu jej brzegach, a jego obszar wynosi około 158 ha. Można tu wyróżnić część południową, zwaną ozdobną i część północną mającą charakter leśny. Centralnym elementem parku są dwa stawy o powierzchni około 5 ha.
Rośliny i zwierzaki
W roku 2004 przeprowadzono inwentaryzację drzewostanu, ptaków i zwierząt. Wykazała ona, że w parku jest około 80 tysięcy drzew, z czego 262 mają wymiary pomnikowe. Rośnie tu 600 gatunków i odmian drzew i krzewów, a niektóre należą do najstarszych w kraju. Są to między innymi dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, graby pospolite, daglezje zielone, sosny rumelijskie, dąb błotny, cyprysik błotny, cyprysik nutkajski, strączyn żółty i wiele innych. W parku gołuchowskim wyselekcjonowano kilka odmian miejscowych. Na przykład iglaka Larix decidua „Gołuchów”.
Znajduje się tu pięć zabytkowych alei: lipowo grabowa, lipowa, świerkowa, daglezjowa i dębowo grabowa. Do zabytkowych obiektów należy szkółka drzew i krzewów będąca obecnie ogrodem roślin ozdobnych. W szkółce tej rośnie ponad 200 gatunków roślin z rodzaju drzew, krzewów i bylin. Na terenie tej szkółki znajduje się odrestaurowana w roku 2009 ananasarnia i zabytkowe winnice. Duża powierzchnia parku i różnorodność drzewostanu odpowiada wielu gatunkom zwierząt, często objętych ochroną. Prowadząc inwentaryzację w roku 2004 stwierdzono tu 7 gatunków płazów, 3 gatunki gadów, 70 gatunków ptaków oraz 26 gatunków ssaków. Jest i bóbr europejski.
Jeśli chcesz wiedzieć ile żubrów żyje na świecie i gdzie to spójrz na ten artykuł .
Dowiesz się też więcej o żubrach . Postaraj się żebyś te żubry lepiej widział .
http://www.zubry.com/zubr-w-polsce-i-na-swiecie
Jesień w Gołuchowie .
Ogród ziołowo kwiatowy .