Praga
Spacerkiem przez Hradczany

Współczesne Hradczany szczycą się największą liczbą zabytków oraz najmniejszą śladów najnowszej historii w stolicy. Są też, obok Starego Miasta, jednym z głównych celów zwiedzania Pragi, przyciągającej niezliczone tłumy turystów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Praga. Spacerkiem przez Hradczany
Wspaniała fasada z wieżami, bogato zdobiona wykutymi w kamieniu detalami i zachwycającą rozetą ? wielkim oknem nad portalem, z witrażami przedstawiającymi biblijne sceny stworzenia świata, ukończona została bowiem dopiero w roku? 1929!
  • Praga. Spacerkiem przez Hradczany
  • Praga. Spacerkiem przez Hradczany
  • Praga. Spacerkiem przez Hradczany
  • Praga. Spacerkiem przez Hradczany
  • Praga. Spacerkiem przez Hradczany
  • Praga. Spacerkiem przez Hradczany
  • Praga. Spacerkiem przez Hradczany
  • Praga. Spacerkiem przez Hradczany
  • Praga. Spacerkiem przez Hradczany
  • Praga. Spacerkiem przez Hradczany
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Katedra jest świątynią, a zarazem królewską nekropolią i skarbcem czeskich klejnotów koronnych. Jej najstarszą częścią była rotunda zbudowana przez św. Wacława około roku 925. Obecny gmach rozpoczęto wznosić za panowania Jana Luksemburskiego, przy czym doniosłą w tym rolę odegrał mistrz Peter Parler.

W gotyckim wnętrzu

To on rozpoczął budowę zachowanego do naszych czasów prezbiterium ze strzelistym gotyckim, żebrowanym sklepieniem. Zachwyt budzi również inne jego dzieło, trzy gotyckie łuki podtrzymujące sklepienie Złotej Bramy. Aż do XIX wieku była ona głównym wejściem do katedry. Przepiękna jest w niej także XIV-wieczna mozaika Sąd Ostateczny wykonana przez artystów weneckich. We wnętrzu wyróżnia się kaplica św. Wacławaz jego sarkofagiem oraz ozdobną brązową kołatką do drzwi, z której korzystał ten późniejszy święty. Warto zwrócić uwagę na wspaniały kamienny, gotycki nagrobek króla Przemysła Otokara II z około 1200 roku.

Zamkowe sale i wieże

Wśród wspaniałych gotyckich obiektów zamkowych jest Sala Władysławowska zbudowana w latach 1492-1502 za panowania Władysława Jagiellończyka. Reprezentacyjna w zamku, wielka: 62 na 16 m i przykryta na wysokości 13 m gotyckim sklepieniem. Ze zwisającymi z niego pięcioma brązowymi renesansowymi świecznikami. Trzeba zobaczyć też zamkowe wieże, przede wszystkim sławną Daliborkę w pobliżu wyjścia na stare schody zamkowe prowadzące w dół do miasta, obecnie do stacji metra Malostranska. Ale także wieże: Białą i Prochową. W kompleksie zamkowym znajduje się również kilka pałaców, z których nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania. W dawnym książęcym pałacu Lobkowiczów wystawione są dzieła sztuki i rzemiosła z prywatnych kolekcji tego rodu. Natomiast w dawnych stajniach pałacowych mieści się zamkowa galeria obrazów szczycąca dziełami wybitnych malarzy renesansu i baroku, m.in. Tycjana, Rubensa, Veronesa, Tintoretta.

Złota Uliczka i magnackie pałace

Wzdłuż północnych murów zamku biegnie słynna, niedawno odnowiona, z bramką wejściową jak do metra, Złota Uliczka. Z małymi, kolorowymi domkami zbudowanymi w XVI wieku. Mieszkali w nich zamkowi strażnicy, w wieku następnym zaś rzemieślnicy ? także złotnicy, od których pochodzi jej nazwa. Pobliski hradczański rynek otaczają wspaniałe pałace. Wzniesiono je po pożarze w 1541 roku, który zniszczył średniowieczne ciasne, brudne i zatłoczone podgrodzie oraz całkowicie zmienił jego oblicze. Należą do nich m.in. pałace: Schwarzenberka, Sternberków, Martynicky?ego, Toskański, Arcybiskupi. Część z nich jest obecnie muzeami lub znajdują się w nich galerie sztuki. Z wielu innych hradczańskich skarbów szczególnie lubię, i staram się w nich bywać w trakcie każdego pobytu w Pradze, Praską Loretę ? wkrótce napiszę o niej osobno.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij