Warszawa
Stare Powązki, cmentarz najpiękniejszy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Po Powązkach spaceruję w piękny marcowy dzień. Niewielu tu odwiedzających w tym czasie. Mogę spokojnie pochodzić po alejkach i podumać nad grobami tych co znani, i tych co zapomniani.
Uważa się, że warszawskie Powązki to jedna z najpiękniejszych nekropolii w Europie. Cmentarz został założony 4 listopada 1790 roku. Obecnie nosi nazwę Stare Powązki. Dwa lata później zbudowano przy cmentarzu kościół pod wezwaniem św. Karola Boromeusza. Była to fundacja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i prymasa Michała Poniatowskiego.
Działkę pod cmentarz ofiarowała rodzina Szymanowskich. Cmentarz założono ze względu na wymogi sanitarne. Zaprzestano już pochówków przy kilku kościołach. W drugiej połowie XIX wieku stał się cmentarzem elitarnym. Chowano tu tylko zmarłych z wyższych sfer społecznych. Wiele tu bezcennych zabytków. W czasie II wojny światowej zniszczeniu uległo wiele cennych nagrobków.
W 1974 roku staraniem Jerzego Waldorffa powstał Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami. Co roku w dniu Wszystkich Świętych, członkowie komitetu kwestują na cmentarzach. Na tym jest około 18 tysięcy zabytkowych kaplic i grobowców… W katakumbach założonych w 1790 roku znajdują się groby Czesława Niemena, Ireny Jarockiej? W budynku katakumb, po 1945 roku zorganizowano mauzoleum, gdzie złożono prochy pomordowanych w obozach koncentracyjnych.
Warto wiedzieć
* Na cmentarz wchodzi się bramą główną św. Honoraty. Zbudowano ją prawdopodobnie w 1915 roku.
* Opiekę nad cmentarzem sprawuje Warszawska Kuria Metropolitalna.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Dodaj komentarz