Kamień Pomorski
Stary kościółek na wzgórzu Żalnik
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Trochę się trzeba naszukać, by znaleźć kościółek św. Mikołaja, stojący nieco na uboczu, z dala od kamieńskiej starówki. Ale kiedy to się stanie, znajdziemy się w miejscu niezwykłym. Zbudowano go na szczycie zielonego wzgórza, stoi w otoczeniu wiekowych jesionów, wiązów i dębów.
Ledwie wkroczymy na prowadzącą do niego alejkę, na pewno poddamy się urokowi tego miejsca, którego nie wytłumaczymy ani grą światła przebijającego się z trudem przez korony starych drzew, ani obecnością zamkniętej ? najpewniej ? świątyni. Może tę samą magię odczuwali pradawni mieszkańcy tej ziemi, może to ona kazała im urządzić na wyniosłym wzgórku cmentarzysko.
Świątynka Na Górce
Chrześcijańscy mieszkańcy miasta podtrzymali pogańską tradycję. Wzgórze nazywa się Żalnik, a wybudowany tu w XIV wieku kościół (pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1335 roku) był pierwotnie kaplicą szpitalną i cmentarną, a dopiero później zaczął spełniać funkcję duszpasterską dla okolicznych wsi. Nazywano go kościołem Na Górce, bo stał na wzgórzu, poza granicami miasta.
Gotyckie konstrukcje
Trzykrotnie przebudowywana i rozbudowywana bryła zachowała gotycki charakter. Zbudowana jest z cegły i kamienia narzutowego, ale otynkowana i pobielona. Ozdobę ścian stanowią tylko ceglane maswerki. Wysoką, wystającą ponad korony drzew wieżę wieńczy spiczasty hełm kryty drobniutkim gontem. Wnętrze urządzone jest współcześnie. Elementy dawnego wystroju, zwłaszcza gotycki ołtarz znajdują się w kamieńskiej katedrze.
Dziś znów służy wiernym
Kościółek, zaniedbany i opuszczony w pierwszych powojennych latach, w 1962 roku został zamieniony na muzeum regionalne. Dziś znów służy wiernym. Msze odprawiane są tu co niedziela (o godz. 17). Jako świątynia katolicka został konsekrowany w 1994 roku.
Dodaj komentarz