Kołobrzeg
Pomnik zaślubin z morzem

Pomnik odsłonięto w 1963 r. Zaślubiny były symbolem uzyskania przez Polskę dostępu do morza. Miały miejsce 18 marca 1945 roku, w dniu, w którym żołnierze I Armii Wojska Polskiego i I Frontu Białoruskiego zdobyli Kołobrzeg.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Andrzej Węgrowicz
Kołobrzeg. Pomnik zaślubin z morzem
W 1945 roku ślubowało morzu wojsko. Zaślubiny świętowano 17 marca w Mrzeżynie i 18 marca właśnie w Kołobrzegu.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Mieszkańcy miasta mówią o nim żyrafa, albo dinozaur. Stoi przy nadmorskim deptaku,  prowadzącym z portu na wschód. Jeśli przejdziemy miedzy ?nogami? wysokiej konstrukcji, a przy tym wstrzymamy oddech, na pewno spełni się nasze najskrytsze marzenie. 

Jasny obelisk nie jest jednak ani żyrafą, ani dinozaurem: to stylizowana flaga. Przynieśli ja tu żołnierze, których masywne, ciężkie sylwetki mają przypominać o tysiącletnim związku Polski z Bałtykiem. A przejście miedzy nogami ?żyrafy?, to ?okno na świat?. Mowa o kołobrzeskim pomniku Zaślubin Polski z Morzem. Za czasów peerelu był on najbardziej eksploatowanym symbolem miasta. Teraz popadł jakby w zapomnienie.

Pomnik odsłonięto w 1963 r., a  zaprojektował go Wiktor Tołkin. Upamięta wydarzenie, jakie miało miejsce 18 marca 1945 roku, w dniu, w którym żołnierze  I Armii Wojska Polskiego i wojska I Frontu Białoruskiego pod dowództwem marszałka Żukowa zdobyli Kołobrzeg. Zaślubiny były symbolem uzyskania przez Polskę dostępu do morza. Pierścień wrzucił do Bałtyku kapral Franciszek Niewidziajło.

Warto wiedzieć

Zaślubiny Polski z morzem świętowano cztery razy. Pierwsze dwie uroczystości miały miejsce w 1920 roku: 10 lutego w Pucku i 11 lutego w Wielkiej Wsi. W tamtych wydarzeniach uczestniczyli prezydent RP Stanisław Wojciechowski, generał Józef Haller (on wrzucił pierścień) oraz wielu dostojników państwowych. W 1945 roku ślubowało morzu wojsko. Zaślubiny świętowano 17 marca w Mrzeżynie i 18 marca właśnie w Kołobrzegu.
W listopadzie 1944 roku Kołobrzeg (niem. Kolberg) został ogłoszony twierdzą. Walki o miasto trwały 14 dni. Ostatnim punktem oporu Niemców (większość ewakuowano do Świnoujścia) był Fort Ujście, na którym teraz stoi latarnia morska. Kołobrzeg został zniszczony w 95 procentach. To widać nawet dziś.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 6 maja 2010; Aktualizacja 6 czerwca 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij