Ołomuniec
Św. Maurycy w… rusztowaniach

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Obie wieże oraz całą frontową część kościoła sv. Mořice (św. Maurycego), najstarszego kościoła w mieście Ołomuniec (Olomouc), otaczają rusztowania okryte zieloną siatką, aby coś nie spadło na głowy przechodniom.
Najwyższy czas, gdyż kościół św. Maurycego, wspaniały zabytek architektury gotyckiej, renesansowej oraz barokowej nie odnawiany co najmniej od 1908 roku, aż się prosił o rewaloryzację. Jako ostatni wśród blisko dziesięciu zabytkowych świątyń w kulturalnej stolicy Moraw. Przykro było patrzeć na sypiące się zewnętrzne tynki i widoczne uszkodzenia kamiennych detali. Co prawda spodziewałem się, że tym razem wejdę po 206 schodach jego 46metrową wieżę, jeden z najlepszych punktów widokowych. Niestety i tym razem nie udało się.
W średniowiecznej osadzie handlowej
Kościół ten stoi zaledwie kilkadziesiąt metrów od centralnego punktu starówki ? Górnego Rynku (Hórni náměsti) i ratusza. We wczesnym średniowieczu była tu osada targowa z parafialnym kościołem p.w. św. Maurycego. Dobudowano do niego ogromną wieżę w formie graniastosłupa z kamiennych bloków piaskowca układanych jak cegły. Przypomina ona wieżę zamkową. Rozpoczynając w roku 1398 budowę nowej, gotyckiej świątyni kamiennej, co trwało niemal półtora wieku, do roku 1540, wieżę tę pozostawiono. Dobudowano do niej tylko klatkę schodową w kształcie walca z okienkami i parą wrzecionowych schodów przeciwbieżnych.
Wcześniej jednak, bo już w 1412 r., wzniesiono drugą wieżę. Asymetrycznie usytuowaną i nieco smuklejszą, gładko otynkowaną, również zakończoną płasko na szczycie. Do obu wież dobudowano trzynawową świątynię gotycką z ostrołukowymi, żebrowymi sklepieniami opartymi na smukłych, kamiennych filarach. Z wysokimi oknami z ostrymi łukami na górze wypełnionymi różnokształtnymi kamiennymi maswerkami. I ścianami bocznymi naw wzmocnionymi przyporami.
Renesans w kaplicy grobowej
W wieży północnej znalazła się kaplica Trójcy Przenajświętszej ze sklepieniem sieciowym. W 1572 r. przy północnej ścianie kościoła zamożny ołomuniecki mieszczanin Václav Edelmann dobudował czworoboczną, podłużną rodową kaplicę grobową z wejściem z wewnątrz świątyni. Ozdobioną przepięknymi renesansowym płaskorzeźbami figuralnymi. Są one podobne do zdobnictwa jego pałacu miejskiego przy Górnym Rynku, gdyż obie te budowle ozdabiał znakomity mistrz kamieniarski Michael Kramer.
Dodaj komentarz