Kroměříž
Bogato wokół biskupiego zamku
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Liczący około trzydziestu tysięcy mieszkańców Kromierzyż (Kroměříž), nazywany hanackimi Atenami, leży nad rzeką Morawą w województwie zlińskim. W roku 1997 zostało uznane za najpiękniejsze miasto Republiki Czeskiej.
Rok później tutejszy Zamek Arcybiskupi wraz z Ogrodem Kwiatowym i Zamkowym został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Sala Sejmowa na zamku uważana jest za jedną z najpiękniejszych w środkowej Europie
Siedziba morawskich biskupów
Zamek Arcybiskupi w Kroměřížu należy do najważniejszych zabytków na Morawach. Należał do majątku biskupów i arcybiskupów ołomunieckich. Pełnił funkcję siedziby reprezentacyjnej. Znajdziemy tu liczne, bogato zdobione sale i saloniki, z oryginalnym wyposażeniem. W galerii obrazów prezentowane są dzieła czołowych malarzy europejskich XV-XVIII wieku. Na miejscu obecnego Ogrodu Zamkowego znajdował się pierwotnie ogród warzywny i kwiatowy. W XVII wieku utworzono tu ogród barokowy, a w XIX wieku stylowy park krajobrazowy o powierzchni 64 hektarów, z Lwią Fontanną i Fontanną Trytonów. Ogród Kwiatowy stał się, już w czasach swego założenia w roku 1665, wspaniałym przykładem połączenia włoskiej renesansowej architektury ogrodowej z malarstwem i rzemiosłem artystycznym. W okresie do 26.08.2012 w Rotundzie Ogrodu Kwiatowego prezentowana jest unikatowa wystawa Actis effector.
Na pograniczu Hany, Slovácka i Valašska
Kroměříž nazywano hanackimi Atenami, ze względu na panujące tu zamiłowanie do kultury i sztuki. Miasto szczyciło się dużą ilością szkół i zabytków architektury. Często gościli w nim poeci, pisarze, malarze, rzeźbiarze i muzycy. Kroměříž był miastem rodzinnym malarza Maxa Švabinskiego, któremu poświęcone jest otwarte tutaj w roku 2003 muzeum. W sześciu salach zgromadzone są dzieła mistrza, składające się z niemal 130 oryginałów (malarstwo olejne, grafika, rysunek), powstałe w ciągu siedemdziesięciu lat twórczości Švabinskiego.
Miasto pełne zabytków
Planując wycieczkę do Kroměříža, warto przeznaczyć na zwiedzanie miasta więcej czasu. Na każdym kroku bowiem spotkamy tu ciekawe zabytki. Warto zobaczyć na przykład Duży Rynek z ratuszem i renesansowymi budynkami, kościół św. Maurycego, kościół św. Jana Chrzciciela, barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i prawosławny kościół św. Cyryla i Metodego. Wszystkim, którzy zgadzają się ze stwierdzeniem Woody`ego Allena, że: Pieniądze są lepsze od ubóstwa, chociażby ze względów finansowych, polecamy odwiedzić Mennicę Biskupią, gdzie obejrzymy numizmatyczne unikaty. W Hotelu Octárna możemy podziwiać pięć mozaikowych dzieł Maxa Švabinskiego, które były pierwotnie przeznaczone do ozdoby Teatru Narodowego w Pradze. I wybrać się na degustację wspaniałego wina mszalnego w Arcybiskupich Piwnicach Zamkowych.
Mała elektrownia wodna na Strži
Budowę elektrowni rozpoczęto w roku 1920, na brzegu rzeki Morawy, około 4 kilometrów od centrum miasta. Niecałe trzy lata później została uruchomiona. W tamtych latach była najnowocześniejszym tego typu obiektem w Czechosłowacji i jednym z najnowocześniejszych na świecie. Stała się wzorem dla późniejszych elektrowni wodnych w Czechach. Obecnie możemy obejrzeć tu dwie pierwotne, nadal działające turbiny Kaplana.
Trochę adrenaliny
Kroměříž oferuje także szereg atrakcji sportowych, na przykład: paintball, skatepark, loty widokowe, wspinaczki, a na terenie Wodnego Eldorado: jazda na nartach wodnych, na bananach czy rejs kanoe. Wokół Kroměříža znajdziemy kilka tras rowerowych. Jedna z nich zaprowadzi nas na skraj pofałdowanej krainy Chřibów i Hostýnskich Wierchów. Wzdłuż Kanału Baty możemy przejechać 80 kilometrów. Po aktywnym wypoczynku możemy delektować się miejscowymi specjałami ? frgalami. Są to duże, okrągłe, cienkie ciasta z dżemem gruszkowym.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- Zamek Kroměříž
- strona miasta
- elektrownia wodna
- także o Kromierzyżu w naszym portalu
Pałac Arcybiskupi w mieście Kroměříž na Morawach Wschodnich zaprasza na pierwszą w Republice Czeskiej, unikatową wystawę jedynej wiernej kopii Całunu Turyńskiego. Ekspozycja będzie wzbogacona o historyczną ikonografię, dokumentację archeologiczną i teksty informacyjne. Wystawa potrwa do końca sezonu turystycznego 2016 roku.