Lipnica Murowana
Światowid przyczaił się za ołtarzem
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Lipnica Murowana znajduje się zarówno na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej jak i liście UNESCO. A to za sprawą gotyckiego kościoła cmentarnego p.w. św. Leonarda, który pochodzi z końca XV w., ale korzenie ma o wiele starsze.
Został on zbudowany na miejscu słowiańskiej gontyny. A ponad tysiącletni, drewniany posąg Światowida, przerobiony na krzyż przez dodanie mu poziomej belki, znajduje się za głównym ołtarzem świątyni.
Kościół ucierpiał bardzo podczas powodzi w 1997 roku. Woda wewnątrz sięgała wówczas półtora metra, a budowla, która ocalała tylko dzięki temu, że była przywiązana do okolicznych drzew, nieco się przechyliła. Po tym kataklizmie podwyższono jej fundamenty a konstrukcję drewnianą wzmocniono pionowymi belkami. To jedyne zewnętrzne zmiany od czasu wzniesienia kościoła w XV w. Wewnątrz znajdują się malowidła, jedne z najpiękniejszych w małopolskiej architekturze drewnianej, ołtarz główny z dwoma skrzydłami, liczne obrazy, rzeźby i sprzęty liturgiczne.
Lipnica Murowana, wieś położona w widłach rzeki Uszwicy i Potoku Górzańskiego, znana była już w XIV wieku, kiedy akt lokacyjny nadał jej Władysław Łokietek. Przechodził przez nią ważny szlak handlowy na Węgry, dzięki czemu miejscowość szybko się rozwijała. Kazimierz Wielki nadał jej przywilej organizowania cotygodniowych targów i kilku jarmarków w roku. Centralnym punktem średniowiecznej osady handlowej był, zachowany do dziś rynek.
Drewniany kościół św. Leonarda nie jest w Lipnicy Murowanej najstarszym. Parafia powstała tam bowiem już w 1144 roku, a zachowany do naszych czasów, główny – bo są jeszcze trzy inne, w tym jeden również zabytkowy – kościół św. Andrzeja, ufundował w roku 1363 Kazimierz Wielki.
Warto wiedzieć
* Miejscowość szczyci się również tym, że z niej wywodzi się troje błogosławionych kościoła katolickiego.
* Co roku w Lipnicy Murowanej odbywają się konkursy na największą i najpiękniejszą palmę wielkanocną. Zwycięskie mają nawet 35 m wysokości!
I gdzie jest ten światowid? Sensacyjne wprowadzenie a potem… nic.