Szczawnica
Uzdrowisko u podnóża Pienin

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Za Szwajcarką Górną wyłania się kaplica zdrojowa w stylu neogotyckim, pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Nieba. Zbudowana została według projektu Józefa Szalaya w latach 1844-47. W ołtarzu głównym jest obraz namalowany prawdopodobnie przez Szalaya ? Madonna z Dzieciątkiem. Na ścianach kaplicy widnieją trzy tablice marmurowe poświęcone Stefanowi, Józefinie i Józefowi Szalayom. Modrzew obok kaplicy został ustanowiony pomnikiem przyrody.
Kulturalny salon Szczawnicy
W zachodnim narożniku Placu Dietla znajduje się dom Pod Bogarodzicą z 1853 roku. Zbudował go również J. Szalay.Uwagę przyciąga Holenderka i Dom nad Zdrojami ? obydwa z połowy XIX wieku. Znajdziemy też pomnik J.Szalaya odsłonięty w 2002 roku. Poprzedni został skradziony. Jest jeszcze pomnik Henryka Sienkiewicza. To dwumetrowa postać pisarza wykonana z brązu. W cokole wmurowano akt odsłonięcia i ważne informacje o pisarzu i wykonawcy rzeźby (Czesław Dźwigaj). Pomnik stoi na skwerze przy deptaku, w pobliżu zegara kwiatowego. W dolnej części Parku Górnego stoi Dworzec Gościnny. To kopia drewnianego budynku z 1884 roku, który stał tu do 1962 roku. Spłonął doszczętnie. Był to kulturalny salon Szczawnicy. Wystawiano w nim sztuki teatralne, a częstymi gośćmi byli Helena Modrzejewska i Ludwik Solski. W budynku było wiele zakładów usługowych dla kuracjuszy. Odbywały się też liczne bale charytatywne. Dzisiaj na piętrze urzadzono wielofunkcyjną salę, a na dole kawiarnię-restaurację przystosowaną do organizowania recitali i występów.
Szczawnica bo szczawy
Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód zwanych szczawami. Jako uzdrowisko znana jest od ponad dwustu lat. Pierwszy dynamiczny rozwój miejscowości przypadł na połowę XIX wieku. Wtedy właścicielem ziemi był Józef Szalay. Zbudował pierwsze łazienki, budynki zdrojowe i pensjonaty, oraz obudował źródła mineralne. Są rozrzucone po całym terenie. To Magdalena, Waleria, Jan, Szymon, Helena, Aniela i inne. Razem jest ich dwanaście. To właśnie Józef Szalay unowocześnił Park Zdrojowy i wybudował kaplicę zdrojową. Częstym gościem Szalaya był balneolog Józef Dietl. W 1876 roku Szalay zapisał uzdrowisko krakowskiej Akademii Umiejętności. W 1909 roku odkupił je hrabia Adam Stadnicki. Po II wojnie uzdrowisko zostało upaństwowione.
Warto wiedzieć
Szczawnica to doskonały punkt wypadowy w Pieniny. Atrakcją turystyczną jest też spływ przełomem Dunajca. O każdej porze roku można skorzystać z kolejki krzesełkowej na Palenicę, aby stamtąd ruszać na szlaki turystyczne. Ze Szczawnicy jest niedaleko do słynnego Wąwozu Homole.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- Uzdrowisko Szczawnica
- film autorki
Dodaj komentarz