Witebsk
Tak jak malował pan Chagall…
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Położony na północnym wschodzie Białorusi Witebsk (???????), to przede wszystkim miasto rodzinne Marca Chagalla, jednego z najbardziej znanych i popularnych malarzy europejskich XX wieku. Zachował się dom przy ul. Pokrowskiej, w którym malarz mieszkał z rodzicami i rodzeństwem, a następnie z żoną Bellą.
Obecnie Muzeum Marca Chagalla z wyposażeniem z epoki oraz licznymi fotografiami i fotokopiami dokumentów. W ogrodzie tego domu znajduje się pomnik ?Skrzypce Chagalla? ? rzeźba Walerija Moguczego. Na pobliskim skwerku inny pomnik Mistrza ? dzieło Aleksandra Gwozdikowa, odsłonięty w 1992 roku. Zaś na wysokiej skarpie Dźwiny, w pobliżu byłego Pałacu Gubernatora ? obecnie siedziby KGB i parku z Aleją Zasłużonych, mieści się ?Art. Centrum? ? Galeria Marca Chagalla posiadająca w zbiorach wiele jego barwnych litografii, w tym ostatnią namalowaną przez 98-letniego artystę i przez niego podpisaną ? jego Autoportret w trakcie malowania.
Witebsk został praktycznie zmieciony z powierzchni ziemi podczas II wojny światowej. Ocalało zaledwie 7 proc. zabudowy. Zaś obwód witebski, jako jedyny na Białorusi, dotychczas nie zdołał odtworzyć przedwojennej liczby ludności. Mieszkało w nim wówczas 1 770 tysięcy ludzi ? w tym bardzo licznej społeczności żydowskiej, a obecnie tylko 1 348 tysięcy.
Miasto szczyci się tym, że jako pierwsze na ziemiach białoruskich, a trzecie w byłym imperium rosyjskim ? po Petersburgu i Kijowie ? miało tramwaje. Z odbudowanych zabytków najważniejszymi są Ratusz i sąsiadujący z nim, remontowany sobór prawosławny z XVII w. Ponadto kilkadziesiąt domów w najstarszej części miasta. I bardzo zaniedbane przedmieścia z wieloma budynkami nadającymi się już tylko do rozbiórki. Chlubą miasta jest ogromny amfiteatr, w którym niegdyś odbywały się Festiwale Piosenki Polskiej, a ostatnio festiwale muzyczne ?Słowiański Bazar?.
Dodaj komentarz