Nieśwież
Nowe oblicze magnackiego zamku

Na wyspie na jeziorze oraz nad rzeką Uszą wznosi się jedna z najwspanialszych magnackich rezydencji I i II Rzeczypospolitej. Zabytek o bogatej i barwnej historii jest od kilku lat pieczołowicie restaurowany pod patronatem UNESCO.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Nieśwież. Nowe oblicze magnackiego zamku
W ciągu odrestaurowanych sal dostępne jest już tymczasowe muzeum z wieloma cennymi eksponatami. Są stare księgi, mapy, obrazy, trochę zabytkowych mebli, sprzęty.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na wyspie na jeziorze zwanym tu stawem oraz nad rzeką Uszą wznosi się jedna z najwspanialszych magnackich rezydencji I i II Rzeczypospolitej, zamek książęcy Radziwiłłów w Nieświeżu (??????).

Dostępny jest tylko wysadzaną starymi drzewami drogą przez groblę oddzielającą niewielki Staw Bernardyński i rozległy Zamkowy. Położony nieco ponad 100 km od stołecznego Mińska, kilkanaście na południe od drogi szybkiego ruchu Brześć-Mińsk-Moskwa oraz również kilkanaście kilometrów od przedwojennej granicy polsko-radzieckiej. To zabytek o bogatej i barwnej historii, od kilku lat pieczołowicie restaurowany pod patronatem UNESCO, na Liście Dziedzictwa, na której znajduje się od 2005 roku.

Zamek na wyspie zawsze stanowił odrębny od miasta zespół. Wchodzi się do niego przez wysoką, kutą, z pięknymi herbami ? polskim orłem z tarczą z trzema rogami na piersiach. Początkowo ? za Kiszków ? był to zamek drewniany. W 1583 roku Michał Krzysztof Radziwiłł-Sierotka rozpoczął wznoszenie kamiennej cytadeli, a w roku zamku zaprojektowanego i budowanego przez architekta Giovanniego Bernardoniego. Zamek otoczony był  głęboką, wyłożoną kamieniami fosą. Miał 20-metrowej wysokości wały ziemne i bastionyi, na których było 30 armat. Drugą linię obrony zamku stanowiły stawy i rzeka Usza.

Zbudowany według najlepszych ówczesnych zachodnioeuropejskich wzorów zamek początkowo składał się z trzech oddzielnych budowli. Były w nim też stajnie i inne obiekty gospodarcze. Należał do najpotężniejszych na terenie W. Ks. Litewskiego. Zdobyć udało się go dopiero Szwedom podczas Wojny Północnej w 1706 roku, a następnie doszczętnie ograbić, zatopić 21 armat i spalić razem z miastem. Zamek odbudował w pierwszej połowie XVIII w. ks. Michał Kazimierz Radziwiłł zwany Rybeńko (1702-62). Powstał wówczas także teatr zamkowy, w którym wystawiano m.in. sztuki jego żony Franciszki Urszuli z książęcego rodu Wiśniowieckich, autorki 16 tragedii, komedii i librett operowych napisanych po polsku. Prace przy rozbudowie zamku kontynuował jego syn ks. Karol Stanisław zwany Panie Kochanku (1734-1790). (więcej…)

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij