Bezdzież
Dwieście haftowanych fartuszków
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Niedaleko polskiej granicy, w obwodzie (województwie) brzeskim na Białorusi leży niewielkie, ale o kilkuwiekowej historii, miasteczko Bezdzież (??????).
Po raz pierwszy ? czytam w przewodniku ?Od puszczy białowieskiej do poleskich błot?, którego główną autorką jest Tatiana Chwagina, wykładowczyni Uniwersytetu Poleskiego w Pińsku oraz znakomita znawczyni przeszłości i współczesności tej części Białorusi, a zarazem nasza przewodniczka ? Bezdzież wspomniany jest w 1409 r. w piśmie wielkiego księcia litewskiego Witolda, darowującym go kościołowi p.w. Najświętszej Dziewicy Maryi w Trokach.
Zwycięska bitwa konfederatów barskich
Z jej dalszych informacji, ale także znajdujących się na przydrożnej kapliczce przy wjeździe do Bezdzieża wynika, że 1566 r. otrzymał on prawa miasteczka, a w końcu XVIII w został miastem i słynął jako centrum tkactwa. Ale wcześniej, w 1706 r. został spalony podczas wojny północnej Rosji ze Szwecją. Odbudowany, poniósł straty podczas zwycięskiej bitwy stoczonej tu we wrześniu 1771 roku przez konfederatów barskich dowodzonych przez hetmana W. Ks. Litewskiego Michała Kazimierza Ogińskiego. Zaatakował on, i rozbił pułk rosyjskich kozaków płk. Albiczewa (na tablicy w kapliczce błędnie nazwanego Albiszewem), który poległ w tej bitwie. Na jej miejscu postawiono później przydrożną, trzypoziomową ceglaną kapliczkę, upamiętniającą Konstytucję 3 Maja 1791 roku. Jej zdjęcie przed przebudową w ostatnich latach znajduje się we wspomnianym przewodniku. Aktualne zamieszczam.
Kościół i cerkiew
W Bezdzieżu są dwie zabytkowe świątynie. Drewniana barokowa cerkiew p.w. Świętej Trójcy (Swjato-Troicka), uważana za jedną z najładniejszych na Polesiu, zbudowana w 1784 roku jako unicka i przejęta w 1865 r. przez prawosławie. I klasycystyczny kamienny kościół katolicki, również p.w. Trójcy Świętej, zbudowany w 1820 roku przez prałata Antoniego Gedroica na miejscu wcześniejszego, drewnianego z XVI w. Na wspomnianej tablicy w kapliczce zbudowanie tego kościoła przypisano rodowi Ordów, ale jedno drugiego nie wyklucza. W tym samym tekście można przeczytać także, że w 1915 r. Bezdzież okupowały wojska kajzerowskich Niemiec, a od 1919 do 1939 r. miasto znajdowało się pod władzą ?burżuazyjno-obszarniczej Polski?. A następnie która dywizja, czym odznaczona i przez kogo dowodzona, wyzwoliła miasteczko 16 lipca 1944 roku.
Niezwykłe żywe muzeum
Nie wspomniane jednak obiekty sakralne, lecz tutejsze muzeum etnograficzne, formalnie Muzeum Twórczości Ludowej ?Bezdziskie fartuszki?, jest prawdziwą perełką przyciągającą do miasteczka turystów. Otwarto je 17 stycznia 1999 roku, mieści się w dawnym dworku i jest bardzo ciekawe, a przede wszystkim żywe.
Dodaj komentarz