Fürstenberg
Urokliwa marina i zawijasy historii
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Aby dotrzeć do mariny Fürstenberg pokonujemy jeziora, kanały i począwszy od Wolfsbruch – aż cztery śluzy. Ostatnia z nich mieści się na skraju miasteczka.
Wpływamy do urokliwej mariny – na lądzie zielona trawka, alejki… na wodzie pływają łyski, gęsi i kaczki. Blisko stąd do centrum miasta, tutejszy zamek znajduje się niedaleko, po drugiej stronie drogi. No może tylko balujący na sąsiedniej łódce panowie w mocno średnim wieku zakłócają nieco harmonię wieczoru. Nic to – bawią się dobrze, za głośnie śpiewy przepraszają co pół godziny… W pobliżu kapitanatu portu znajduje się kamień poświęcony Oskarowi Minkowskiemu. Polskie nazwisko. To jednak niemiecki lekarz, mający spore zasługi dla diabetologii – urodzony pod Kownem w żydowskiej rodzinie, wykształcony w Królewcu, zmarł właśnie w Fürstenbergu.
Miasto nad wodą
Fürstenberg an der Havel leży w północnej Brandenburgii nad górną Hawelą (Havel), w powiecie o takiej właśnie nazwie (Oberhavel).
Miasteczko jest dziś ważnym przystankiem na szlakach Pojezierza Meklembursko-Brandenburskiego, tak dla wodniaków, jak dla cyklistów i samochodowych turystów. Położone w regionie Neustrelitzer Kleinseenland cieszy się zainteresowaniem letników od roku 1878, kiedy dotarła tu kolej. Centrum miasta otoczone jest trzema jeziorami – Röblinsee, Schwedtsee i Baalensee, a przepływa przez nie wszystkie skanalizowana tu mocno Hawela. Wobec turystów Fürstenberg promuje się jako Wasserstadt – miasto wody. W zupełności zasłużenie.
Wiele wieków historii
Centrum dzisiejszego miasta Fürstenberg zostało zasiedlone około 3 tys. lat temu. Zanim te tereny skolonizowali Niemcy, prawdopodobnie istniała tu we wczesnym średniowieczu słowiańska osada. Pierwsza pisana wzmianka o miejscowości pochodzi z 1287 r. i dotyczy fundacji kościoła. A w 1318 r. osada zyskała prawa miejskie.
Dodaj komentarz