Warszawa
W katakumbach Opatrzności Bożej
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Do zakończenia budowy świątyni Opatrzności Bożej jeszcze daleko, ale w jej podziemiach powstaje Panteon Wielkich Polaków. W założeniu ma być to „Wawel Trzeciego Tysiąclecia”.
Panteon otwiera symboliczny grób Jana Pawła II. To wierna replika grobu w Grotach Watykańskich. Złożono w nim białą chustę, którą w dniu śmierci ocierano twarz papieża. Z Watykanu do Polski przywiózł ją kardynał Józef Glemp.
Jako pierwszego w krypcie świątyni pochowano zmarłego w 2006 roku Jana Twardowskiego, księdza i wybitnego poetę. Uczyniono to zgodnie z decyzją prymasa Józefa Glempa, wbrew ostatniej woli zmarłego, który chciał spocząć na warszawskich Powązkach.
W panteonie spoczywa też zmarły w 2007 roku ksiądz Zdzisław Peszkowski, kapelan Jana Pawła II, kapelan Rodzin Katyńskich i Związku harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju.
W lutym 2010 r. w katakumbach spoczął prof. Krzysztof Skubiszewski, pierwszy minister spraw zagranicznych III Rzeczypospolitej.
W Panteonie Wielkich Polaków spoczął też Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, który ten urząd pełnił w latach 1989-90. Insygnia władzy państwowej przekazał w 1990 roku pierwszemu wybranemu w wyborach powszechnych prezydentowi – Lechowi Wałęsie. Zginał w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Warto wiedzieć
Na Zbiorczej Tablicy Upamiętniającej w otoczeniu panteonu swoje nazwisko może zapisać każdy, kto wesprze Centrum Opatrzności Bożej kwotą przekraczającą 2 tys. Za 10 tys. zł można już dostać własną tablicę.
A to ciekawe. Zawsze tablice dawali fundatorom w kościele, ale żeby taki wpis kupowac według cennika?
Wawel trzeciego tysiąclecia? To czemu tego starego nie zostawili w spokoju?