Stara Lubowla
W murach starej twierdzy
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zamek Stara Lubowla (Stará Ľubovňa) na słowackim Spiszu zasługuje na uwagę, chociażby dlatego, że przez 360 lat był we władaniu Polaków.
Najlepszy okres dla rozbudowy zamku to wieki XVI i XVII. Ogromny wkład w te prace mieli Jan Boner, Lubomirscy i Zamoyscy. Dzięki Andrzejowi Zamoyskiemu , który założył małe muzeum polskiej historii zamku, udało się ocalić wiele eksponatów.
Już z daleka widać wysoki barokowy bastion. Do zamku podchodzi się aleją spacerową. Widoczna jest brama wejściowa. W przyziemiu znajdują się oryginalne wrota okute żelazem. Kiedyś był tu most zwodzony. Renesansowa wieża z bramą była kiedyś wejściem do zamku dolnego. Wejście to zostało zamurowane i zamienione na strzelnicę. Teraz wchodzi się małą furtką. Za furtką jest punkt sprzedaży biletów i pamiątek.
Trasę zwiedzania oznaczono kolejnymi numerami. W renesansowej wieży pod nr. 2 znajdziemy cenny renesansowy portal. Jest to pozostałość po kolejnej bramie zamykanej opuszczaną kratą. Wewnątrz tego pomieszczenia jest wystawa prezentująca historię budowy zamku. Były trzy etapy: gotycki, renesansowy i barokowy. Jest tu też lapidarium.
Dochodzimy do wschodniego bastionu w stylu barokowym. Wzniesiony został w połowie XVII wieku. Zapewniał on ochronę zamku od wschodu. Wcześniej rolę tę pełniła okrągła baszta. Basztę okrągłą wznieśli mieszkańcy Starej Lubowli w 1528 r. Początkowo w jej dolnej części były trzy wielkie strzelnice z działami. Po zbudowaniu bastionu wschodniego zlikwidowano tę funkcję obronną. Jedną ze strzelnic przebudowano na bramę prowadzącą na drugi dziedziniec.
W jednej z sal zorganizowana jest ekspozycja historyczna. Są przedstawione najważniejsze wydarzenia z dziejów zamku. Dochodzimy do barokowego pałacu. Tu w bramie jest tablica pamiątkowa z 1642 r. wspominająca o zasługach Stanisława Lubomirskiego dla budowy tego pałacu i bramy.
Wchodzimy do zachodniego bastionu renesansowego. Wzniesiono go w połowie XVI wieku. Projektantem był wybitny budowniczy Anton Vlach. Ten bastion zapewniał obronę od południa i zachodu. W górnej części miał osiem strzelnic armatnich. W obwodzie miały ujście sztolnie, które wentylowały kazamaty. Znajdują się one w podziemnych korytarzach. Tam było osiem strzelnic artyleryjskich. Bastion ten z szesnastoma strzelnicami był filarem obronnym zamku.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki o zamku w Starej Lubowli: cz. I i cz. II
- zmek w Starej Lubowli (Stará Ľubovňa)
- więcej o zamku w Starej Lubowli w naszym portalu
Dodaj komentarz