Kamieniec Podolski
Warownia na kresach Rzeczypospolitej

Kamieniecki system obronno-hydrologiczny był jednym z najdoskonalszych w średniowiecznej Europie. Dzięki śluzom obok bram wody Smotrycza ulegały spiętrzeniu i zalewały drogę do fortecy. Przekształcała się ona w nie do zdobycia twierdzę.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Kamieniec Podolski. Warownia na kresach Rzeczypospolitej
Pierwsze umocnienia na wspomnianym przesmyku między nurtami rzeki wznoszono już w XI ? XII wiekach. Natomiast zachowaną do naszych czasów, przynajmniej w podstawowym kształcie, fortecę, od XIV do XVII w.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Fortecę ze Starym Miastem – obie te części Kamieńca stanowią rezerwat archeologiczno – historyczny, gdyż w II połowie XIX wieku centrum miasta przeniesiono na położone na południe od nich miejsce, tzw. Nowy Plan – łączy wspomniany przesmyk oraz wysoki Most Turecki. Ten drugi zbudowany został zresztą jeszcze przed poddaniem miasta Turkom. A przez nich tylko przebudowany z użyciem kamieni z rozebranego klasztoru karmelitów bosych. Do ważnych momentów w dziejach fortecy nazywanej Starym Zamkiem, należała jej rozbudowa zapoczątkowana w końcu XIV w przez wojewodę krakowskiego Spytka z Melsztyna.

Obronne śluzy i nowy zamek

W XV w. przybyło jej 10 baszt, z których tylko dwie nie zachowały się do naszych czasów. Mniej znany jest fakt, że kamieniecki system obronno-hydrologiczny był jednym z najdoskonalszych w średniowiecznej Europie. Dzięki wspomnianym już śluzom obok bram Polskiej i Ruskiej, wody Smotrycza ulegały spiętrzeniu i zalewały głębiej kanion rzeki oraz jedyną drogę do fortecy. I przekształcała się ona w nie do zdobycia twierdzę na wyspie. Kolejna rozbudowa, na początku XVI wieku, spowodowała znaczne wzmocnienie fortecy i wzniesienie dwu kolejnych baszt, m.in. Papieskiej, zbudowanej za środki przekazane przez papieża Juliusza II. To tylko przykłady z dziejów tej słynnej fortecy. Na przełomie XVII i XVIII w, gdy pojawiły się silniejsze rodzaje artylerii, wzniesiono drugą część twierdzy, Nowy Zamek. Z niego zachowało się najmniej. Przede wszystkim bastiony, ziemne wały oraz podziemne korytarze i tunele. Natomiast ze Starego Zamku większość murów obronnych, 11 baszt i wież oraz sporo budowli wewnętrznych. Widok tego kompleksu od strony Starego Miasta jest wyjątkowo piękny.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij