Apolda
Wieża ku czci kanclerza Bismarcka

Na północnym skraju powiatowego miasta Apolda, ok. 15 km na północny wschód od Weimaru, przy drodze krajowej nr 87 stoi wieża Bismarcka.
To jedna z około 250, jakie Niemcy na przełomie XI i XX w postawili w hołdzie Żelaznemu Kanclerzowi. I jedna z 17 zachowanych tylko w Turyngii.
Społeczna inicjatywa
Sfinansowało ją i zbudowało Stowarzyszenie Bismarcka w Apolda. Zlokalizowano ją na Mattstedter Höhe, wzgórzu za miastem, widocznym z daleka. Projekt zlecono weimarskiemu architektowi Adolfowi Güntherowi. Kamień węgielny pod wieżę położono 1 kwietnia 1902 r. – Otto von Bismarck obchodziłby tego dnia 87. urodziny. Z tej okazji oficjele wygłosili kilka uroczystych przemówień, które ukazywały osiągnięcia Bismarcka w polityce europejskiej. W kamień węgielny wmurowano szklaną kasetę zawierającą plany wieży, zdjęcie architekta, kronikę miejską z 1871 roku oraz przemówienie Bismarcka z 1888 roku. I nadal zbierano pieniądze. Wieżę otwarto dopiero 5 września 1904 r. Uroczystościom towarzyszył wielki festyn ludowy i parada z rynku.
Zanim zapłonął ogień
Wieża ma prawie 24 metry wysokości. Została zbudowana na planie kwadratu o podstawie 6 × 6 m, na tarasie ze stalowymi balustradami, do którego z kolei prowadzą schody. Od podstawy do szczytu wieża zwęża się o około jedną trzecią. Na platformę widokową prowadzą wewnętrzne schody z 93 stopniami. Wieńczy ją z kamienny krenelaż. Pośrodku platformy na wieży znajduje się misa ogniowa o średnicy 2,5 metra. W niej można było podpalić mieszaninę drewna i smoły, która dawała płomień sięgający nawet siedmiu metrów utrzymujący się nawet do trzech godzin. Założeniem było, że kilkakrotnie w ciągu roku – w rocznice urodzin i śmierci kanclerza ale też np. w świętowanym hucznie w krajach germańskich dniu przesilenia letniego – na wieżach rozpalany będzie ogień. Nigdy jednak nie udało się rozpalić ognia w tym samym czasie na wszystkich…
Słuszne, niesłuszne…
Nad portalem wejściowym wieży umieszczono herb Bismarcka i przedstawiającą kanclerza płaskorzeźbę. Był też orzeł cesarski i herb Wielkiego Księstwa Saksonii-Weimaru-Eisenach. W czasach NRD zarówno napis na iglicy, jak i płaskorzeźbę Bismarcka i inne niesłuszne symbole usunięto. Obecnie je przywrócono.
Otwarta ponownie w stulecie budowy
W czasie II wojny światowej taras widokowy służył jako przeciwlotniczy punkt obserwacyjny. Na początku lat 70. XX w. na wieży zamontowano systemy nadawcze i odbiorcze telewizji naziemnej i nie była już dostępna dla zwiedzających. W 1994 r. zamknięto ją bo wymagała gruntownego remontu. Od 2004 r jest ponownie otwarta jako wieża widokowa, ale wejść na nią można tylko w weekendy, od kwietnia do października. Byłem, niestety, w tygodniu.
Warto wiedzieć
Wieże Bismarcka (niem. Bismarckturm) – powstawały na terenie ówczesnych Niemiec w latach 1869-1934. Pierwsza powstała na Dolnym Śląsku, koło wsi Ober-Johnsdorf, dziś Janówek. Wieże te, sławiące Ottona von Bismarcka, wyrażały niemiecką dumę narodową. Do dziś zachowało się ich 173.
Dodaj komentarz