Stolpen
Zamek metresy Augusta II Mocnego
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Unieśmiertelniona przez Kraszewskiego w powieści Hrabina Cosel (dobra ekranizacja tej książki w reżyserii Jerzego Antczaka z Jadwigą Barańską w roli głównej – w roku 1968), druga w kolejności metresa króla Polski Augusta II Mocnego miała z pewnością najbogatszy i najburzliwszy życiorys spośród wszystkich kobiet związanych z tym władcą.
Anna Konstancja von Hoym, żona ministra na dworze elektora Saksonii i polskiego króla, została w wieku 25 lat jego oficjalną kochanką (drugą metresą). Poznali się na balu w styczniu 1704.
Pierwsza kochanka
W spisanej przy tej okazji umowie uzyskała zobowiązanie, że będzie jedyną utrzymanką a po śmierci królowej król weźmie z nią ślub. Szybko zaczęła mieć ambicje wykraczające poza rolę metresy. Inaczej niż przedstawił to Kraszewski, nie była niewinną ofiarą knowań swego kochanka. Sama była bowiem zaplątana w dworskie intrygi i to spowodowało jej upadek. Dość szybko popadła w niełaskę u swego kochanka i została skazana na „domowy areszt” w zamku w Stolpen w Saksonii. Spędziła tam aż 49 lat, nawet po śmierci Augusta II nie chciała opuścić swego „mieszkania” w jednej z zamkowych wież. Zmarła w wieku 85 lat, 31 marca 1765 roku. Pochowano ją potajemnie 4 kwietnia w kaplicy zamkowej, ale dopiero w roku 1881 na jej grobie została umieszczona tablica.
Na pokojach hrabiny Cosel
Dzisiaj z powodu legendy hrabiny Cosel do zamku w Stolpen przybywają corocznie tysiące turystów. Przez bramę do dolnego zamku wchodzimy na teren twierdzy. Po lewej stronie stoi baszta zwana „wieżą Cosel”. Na drugim piętrze zrekonstruowano wnętrze komnat, które zajmowała najsłynniejsza więźniarka Stolpen. Miała ona w sumie do dyspozycji cztery kondygnacje, korzystała z osobnej kuchni, sypialni, pokoju dziennego oraz gabinetu. Kolejny ślad jej pobytu to tablica na posadzce dawnej kaplicy (po samej kaplicy pozostały tylko resztki murów). Zamek górny to wielki trawnik, mury i kolejna wieża z dobrym punktem widokowym, z którego rozpościera się panorama najbliższej okolicy i miasteczka u podnóża góry zamkowej.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- autor jest redaktorem Magazynu Turystycznego Wasze Podróże
- zamek w Stolpen
Dodaj komentarz