Maciejowa
Ze Starych Wierchów do Rabki

Bacówka cieszyła się bardzo dobrą opinią wśród turystów. Jak jest teraz? Będąc tu chwilę, nie poczułam „ciepła” schroniskowego. Postałam kilka minut przed okienkiem kuchennym, ale gospodarze jakby zajęci byli czym innym…
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Maciejowa. Ze Starych Wierchów do Rabki
Grzbiet Maciejowej dominuje nad Kotliną Rabczańską, między dolinami Słonki i Poniczanki, i jest odległy około kilometr od bacówki. Schronisko jest na wysokości 852 m n. p. m. "Maciejowa" to bardzo popularny cel wycieczkowy dla kuracjuszy rabczańskich, ale podejście wcale nie jest takie łatwiutkie.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Budynek jest drewniany ze spadzistym dachem. Konstrukcję wykonała brygada cieśli z Dzianisza koło Zakopanego. Budynek zaprojektował Stanisław Karpiel. Oprócz miejsc noclegowych jest tu kuchnia, jadalnia i zaplecze sanitarne w podziemiu. Ładny jest wystrój wnętrza. Wiele rzeźbionych elementów wykonali absolwenci Liceum Sztuk Plastycznych im. Kenara w Zakopanem. Bardzo oryginalna jest ścianka działowa w holu. Bacówka cieszyła się bardzo dobrą opinią wśród turystów. Organizowano tu różne imprezy i zloty turystyczne.

Jak jest teraz? Nie wiem, bo nie spałam… Będąc tu chwilę, nie poczułam ciepła schroniskowego. Postałam kilka minut przed okienkiem kuchennym, ale gospodarze jakby zajęci byli czym innym… Zbyt częste zmiany schroniskom wcale im nie służą… Nawet stronka internetowa zamarła… Po drugiej stronie ścieżki są budynki noclegowe, ale nie wiem czyja to własność, bo pusto było wokół. Prawdopodobnie są tam organizowane noclegi dla grup. Spod schroniska oglądam ładną panoramę na Babią Górę, Tatry, Małą Fatrę i charakterystyczny Wielki Chocz w Górach Choczańskich. Po stronie przeciwnej panorama na Beskidy.

Warto wiedzieć

* Gorce to pasmo górskie wchodzące w skład Beskidów Zachodnich. Ich nazwa wywodzi się prawdopodobnie od wypalania polan śródleśnych. „Gorzeć” oznaczało palić się. Inne źródła podają nazwę „Górce”, co oznaczało niskie góry.
* Gorce graniczą z Beskidem Wyspowym, Kotliną Rabczańską, Beskidem Orawsko-Podhalańskim, Beskidem Sądeckim i Pieninami.
* Osobliwością Gorców jest występowanie rozrogu, a jest nim Turbacz (1310 m n. p. m) – najwyższy szczyt Gorców. Rozróg to grupa górska lub masyw, w obrębie którego grzbiety rozchodzą się z najwyższego wzniesienia w różnych kierunkach. Z Turbacza wybiega siedem grzbietów górskich o różnej długości.
* Gorczańskie szczyty, wznoszące się nad dolinami są łagodne i kopulaste i niewiele się wznoszą ponad swój grzbiet. Są zalesione i przez to niewiele tu punktów widokowych. Charakterystyczne dla Gorców są ładne polany. W Gorcach występują źródła wód mineralnych, a eksploatowane są w Rabce-Zdroju i Szczawie. W środkowej części Gorców utworzono w 1981 roku Gorczański Park Narodowy. Obejmuje pasma Turbacza i Gorca. Już wcześniej był tu rezerwat przyrody, utworzony w 1927 roku przez właściciela tych terenów Ludwika Wodzickiego z Poręby Wielkiej.
* Turystyka gorczańska zaczęła rozwijać się w XIX wieku. Bywali tu Wincenty Pol i Bronisław Gustawicz, a Seweryn Goszczyński opisywał okolice w swoim dzienniku. Opisywał Gorce również Władysław Orkan pochodzący z Poręby Wielkiej. Przewodnik po Gorcach napisał Kazimierz Sosnowski. Pierwsze szlaki wytyczyło i zbudowało pierwsze bazy noclegowe Polskie Towarzystwo Tatrzańskie.
* Dziś w Gorcach jest wiele szlaków dla turystów o różnych zainteresowaniach: piesze, spacerowe, konne, rowerowe. Są też wytyczone ścieżki edukacyjne.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 16 listopada 2012; Aktualizacja 19 czerwca 2020;

Komentarze: 1

    anna, 19 czerwca 2020 @ 17:42

    a tak to wyglądało, niestety, podczas mojej tegorocznej wycieczki…

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!