Krašov
Żywe ruiny prastarego zamku
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na wysokiej, skalistej krawędzi wzgórza nad doliną malowniczej i krętej rzeki Berounki, największego dopływu Wełtawy, wznoszą się malownicze ruiny średniowiecznego zamku Krašov.
To jedna z turystycznych atrakcji kraju (województwa) pilzneńskiego w Czechach.
W niedostępnym miejscu
Wzniesiono go na północnym brzegu rzeki, u ujścia do niej potoku Brodeslavskiego. W miejscu dostępnym tylko krętą drogą, niegdyś przez puszczę, współcześnie rezerwat przyrody Krašov, część Parku Przyrody Hřešislavská. Aby dostać się do twierdzy trzeba przejść dwukilometrową, niezbyt uciążliwą drogę. Zatrzymując się przy dosyć licznych tablicach informacyjnych prezentujących tutejszą florę i faunę.
Był to jeden z najstarszych zameczków szlacheckich w Czechach, a zarazem jeden z pierwszych, które zostały zmodernizowane już w drugiej połowie XIII wieku. Założenie go przypisywane jest Jetřichowi Hroznatemu, stronnikowi króla Wacława I Świętego (1205-53) z dynastii Przemyślidów. Właścicielowi wsi Krašov, która według źródeł pisanych istniała już w roku 1232.
Od XIII wieku
Miejsce, które wybrał on na postawienie niewielkiej początkowo warowni, znajdowało się na skraju jego dóbr i zapewniało kontrolę nad starym szlakiem handlowym wiodącym przez dolinę Berounki. Równocześnie chroniło pobliski zameczek królewski Týřov. Jest to najbardziej prawdopodobny początek kraszowskiego zamku, jaki znalazłem z czeskich źródłach. Inne przypisują jego budowę bratankowi Jetřicha, Sezemowi III.
Ale on, najprawdopodobniej na początku drugiej polowy XIII w., tylko dokonał jego pierwszej rozbudowy. Dobudował m.in. kamienną, cylindryczną wieżę o średnicy 8,4 m oraz wykuty w skale zbiornik na wodę. Wspomniana jedyna nadal droga dojazdowa do zamku, od zachodu, została później zabezpieczona głęboką fosą, nad którą przerzucony był most zwodzony, Z bramą umieszczoną kamiennym murem o grubości 2,5 m.
Kolejni właściciele…
Ród panów Hroznatych z Krašova był właścicielem tego zamku do roku 1346, w którym kupił go Vilem Švihovsky. Odprzedając go następnie, w latach 70-tych tegoż wieku, Albrechtowi z Kolovrat. Jego dwaj synowie podczas wojen husyckich opowiedzieli się po stronie katolików, ale husyci nawet nie próbowali zdobyć tego zamku ze względu na jego niedostępność. Pomijając szczegóły wspomnę, że Hanuš Kolovrat najpierw zawarł z husytami układ, później ich zdradził.
Dodaj komentarz