Krąg
Historie i legendy o Kwietnym Zamku

Po wojnie najpierw mieściło się nadleśnictwo, a potem szkoła. Od tamtej pory zamek stał pusty i niszczał. Próbowano go ratować, ale z braku środków prace przerwano. W 1990 r. zamek kupił prywatny właściciel i uruchomił hotel.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Wiktoria Głodowska
Krąg. Historie i legendy o Kwietnym Zamku
Zamek jest o tyle niefartowny, że najlepiej go fotografować z drugiej strony jeziora. Na to zaś nie mialam czasu....
 • Krąg. Historie i legendy o Kwietnym Zamku
 • Krąg. Historie i legendy o Kwietnym Zamku
 • Krąg. Historie i legendy o Kwietnym Zamku
 • Krąg. Historie i legendy o Kwietnym Zamku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

To jedna z najładniejszych siedzib rycerskich na Pomorzu. Pięknie położony nad jeziorem zamek w Kręgu przez stulecia należał do rodziny rycerza Adama von Podewilsa. Dziś mieści hotel o nazwie, a jakże, Podewils.

W przewodnikach z początku XX w. czytamy: w zamku jest tyle pomieszczeń, ile w roku tygodni i tyle okien, ile dni w roku. Już współcześni dodają, że liczba wejść równa jest liczbie miesięcy, a cztery wieże symbolizują cztery pory roku. Zanim jednak powstała jedna z najwspanialszych rezydencji na Pomorzu, musiały minąć wieki…

Rodzina Podewilsów ma słowiańskie korzenie…

Na ziemi sławieńsko-słupskiej odnotowano ją już w XIII w. Adam był związany z dworem księcia pomorskiego Bogusława X. Kiedy w 1475 r. wojska książęce rozegrały bitwę z mieszczanami Koszalina, rycerz ocalił księciu życie. Za ten czyn Bogusław ofiarował rycerzowi ziemię w Kręgu (Krangen). Nad jeziorem Adam zbudował zamek. Służył on rodzinie do schyłku XVI w., kiedy to starą warownię rozbudowano (w narożach wybudowano wtedy cztery koliste baszty). Powstał obszerny hol z kominkiem i schodami prowadzącymi na piętra. Około połowy XVII w. zamek podwyższono jeszcze o jedną kondygnację. Wtedy też, przed wjazdem na dziedziniec, zbudowano istniejący do dziś kościół, który miał być mauzoleum rodu. Do 1860 r. składano w nim prochy kolejnych pokoleń Podewilsów (za ołtarzem stoi kilka sarkofagów rodziny). W połowie XIX w. zamek został sprzedany. Kolejni właściciele wciąż go rozbudowywali i otoczyli tak pięknymi rabatami, że Krąg zaczęto nazywać Kwietnym Zamkiem.

Trudne czasy bogatej rezydencji

Do 1944 roku w zamku mieszkał dr Karl Alexander von Ripenhausen. Nie zaznał tu jednak wiele szczęścia. Ożenił się z Amerykanką, która zmarła razem z nowourodzonym dzieckiem. W 1945 r. zamek splądrowano. Po wojnie najpierw mieściło się nadleśnictwo, a do 1956 r. szkoła. Od tamtej pory zamek stał pusty i niszczał. W latach 80. nadleśnictwo próbowało go ratować, ale z braku środków prace przerwano. W 1990 r. zamek kupił prywatny właściciel, który dokończył odbudowę i uruchomił hotel Podewils.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 3 sierpnia 2012; Aktualizacja 11 sierpnia 2012;
 

Komentarze: 2

  elbora, 6 sierpnia 2012 @ 11:10

  Zamek zaiste wspaniały i mimo że hotel, można do niego wejść bez problemu. Ale największe wrażenie robi ta kaplica z sarkofagami!

  ~nick, 26 sierpnia 2017 @ 14:19

  To prawda ,że największe wrażenie robi kaplica . Szkoda ,ze państwo za mało nakłada na odremontowanie .Cenny zabytek,który odwiedziłam i byłam mile zaskoczona.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij