Pieniny
Uroczysty spływ Dunajcem

Autor: Renata Majek
Tegoroczny 184. już spływ Dunajcem uznano za otwarty. Przy śpiewie flisaków wszyscy ruszyli tratwami ustrojonymi na tę okoliczność girlandami z kwiatów. Było naprawdę uroczyście.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Renata Majek
Pieniny. Uroczysty spływ Dunajcem
Spływ przełomem Dunajca można rozpocząć w Sromowcach Wyżnych, Kątach lub w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron, a zakończyć w Szczawnicy lub w Krościenku.
 • Pieniny. Uroczysty spływ Dunajcem
 • Pieniny. Uroczysty spływ Dunajcem
 • Pieniny. Uroczysty spływ Dunajcem
 • Pieniny. Uroczysty spływ Dunajcem
 • Pieniny. Uroczysty spływ Dunajcem
 • Pieniny. Uroczysty spływ Dunajcem
 • Pieniny. Uroczysty spływ Dunajcem
 • Pieniny. Uroczysty spływ Dunajcem
 • Pieniny. Uroczysty spływ Dunajcem
 • Pieniny. Uroczysty spływ Dunajcem
 • Pieniny. Uroczysty spływ Dunajcem
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Miałam okazję uczestniczyć w oficjalnym otwarciu spływu przełomem Dunajca na przystani flisackiej w Sromowcach Kątach. Ceremonia zgromadziła, oprócz miejscowych i krakowskich oficjeli, wiele barwnych postaci.

Było bractwo kurkowe, hajducy i górale z różnych rejonów. A każdy w „swoim” stroju. Spływem zajmują się górale pienińscy, zwani także szczawnickimi. Koniecznie muszą mieć białą koszulę z błękitną kamizelką bogato haftowaną w kolorowe kwiaty. Do tego białe wełniane portki ozdobione czerwonym kolorem. Na nogach kierpce, a na głowie czarny kapelusz ze sznurem. W ręku obowiązkowa „spryska”, czyli długi kij do sterowania tratwą. Zawód flisaka pienińskiego przewidziany jest tylko dla mężczyzn. A dlaczego? Tego oficjalnie powtórzyć nie mogę…

Na wodzie

Symbolicznym znakiem oficjalnej inauguracji sezonu flisackiego było przepiłowanie wspomnianej już „spryski”. Jednocześnie bractwo kurkowe wystrzeliło na wiwat z armaty. Tegoroczny 184. już spływ Dunajcem uznano za otwarty. Przy śpiewie flisaków wszyscy ruszyli tratwami ustrojonymi na tę okoliczność girlandami z kwiatów. Było naprawdę uroczyście. Najprzyjemniej było jednak na wodzie. Słyszało się tylko chlupanie wody uderzającej o tratwę, i co jakiś czas, przepiękny, trochę nostalgiczny, śpiew flisaków, który niosła woda.

I tak w kółko….

Warto zaznaczyć, że w tym roku obchodzony jest Rok Szalayowski – upamiętniający 140. rocznicę śmierci twórcy uzdrowiska Szczawnica i pomysłodawcy turystycznych spływów flisackich. Spływ przełomem Dunajca można rozpocząć w Sromowcach Wyżnych, Kątach lub w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron, a zakończyć w Szczawnicy lub w Krościenku. Trasa może więc trwać godzinę i 45 minut do prawie 3 godzin. Tratwy spływają od 1 kwietnia do końca października. Złożone są z pięciu wąskich czółen, a obsługują je dwaj flisacy. Po rejsie tratwa jest rozbierana i ładowana na samochód, który przywozi ja na początek trasy. I tak w kółko….

Dodano: 4 maja 2016; Aktualizacja 9 maja 2016;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij