Toruń
„Rejs” na Bulwarze Filadelfijskim
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
* Zgadzam się z przedmówcą. Przejdźmy od słów do czynów. Chciałem powiedzieć kilka słów
* Jak nie ma treści to po prostu można tam sobie podkładać różne treści
* Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje
* Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę?
* Na każdym zebraniu jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy
Znamy to wszyscy, z filmu „Rejs”. Wypadałoby napisać – kultowego filmu „Rejs”, bo inaczej się o nim nie mówi. W każdym razie – dość już historycznego filmu „Rejs”, bo w październiku minęło czterdzieści lat od jego premiery.
Lat temu czterdzieści i jeden, latem 1969 roku Marek Piwowski kręcił zdjęcia do tego filmu na nabrzeżu Wisły w Toruniu. W miejscu, gdzie rozłożyli się wtedy filmowcy, stoi teraz tablica informująca o tym fakcie, a murek wzmacniający nabrzeże pokryty jest cytatami z pamiętnych dialogów. Znajdziemy wśród nich także te wymienione powyżej.
Nadwiślańskie bulwary w Toruniu ciągną się wzdłuż Wisły na całej długości murów miejskich – zagospodarowane nabrzeże ma ponad dwa kilometry. Spacerowe alejki powstały w miejscu dawnego nabrzeża portowego, funkcjonującego tu od początków miasta, które właśnie na handlu wiślanym zbudowało swoja potęgę. Nabrzeże zagospodarowano i zamieniono w bulwary, gdy Toruń, miasto urodzin Mikołaja Kopernika przygotowywało się do obchodów 500 rocznicy urodzin astronoma, przypadającej w 1973 roku. Bo był to Rok Kopernikański. Trzy lata później tereny spacerowe i ulicę nad Wisłą nazwano Bulwarem Filadelfijskim, a to z okazji nawiązania stosunków partnerskich z tym miastem. Spacerując wzdłuż wody i wzdłuż średniowiecznych murów poprzerywanych miejskimi bramami spoglądamy z jednej strony na wyłaniające się zza nich dachy kamienic, z drugiej na przeciwległy zielony brzeg i wyspę Kępę Bazarową, która stanowi rezerwat przyrody. Latem można tu przysiąść w jednym z wielu ogródków piwnych, zimą pozostaje spacer.
Warto wiedzieć
* Tuż obok tablicy „Rejsu” stoi drewniany budynek wodowskazu z 1892 roku, wzorowany na norweskiej architekturze drewnianej, projektu H. Bindemanna, mieszczący limnigraf, rejestrujący wahania poziomu wody w Wiśle. Najwyższe stany wody pokazują tabliczki na murach miejskich.
* Latem z przystani (obok Kotwicy) raz w tygodniu można wyruszyć na rejs w klimacie „Rejsu” albo na zwykły rejs po Wiśle. Z przystani w pobliżu Bramy Mostowej można popłynąć na Kępę Bazarową.
Dodaj komentarz