Akwileja
Mozaiki na posadzkach najstarszego kościoła
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Po dwu stronach drogi widzę starożytne gruzy. Potrzaskane kolumny, zrzucone kapitele, fragmenty murów i murków. Antyczne wykopaliska zajmują sporą powierzchnię. Zachowały się ślady forum, łaźnie, a przede wszystkim port.
Port morski. Kiedyś Akwileja (Aquileia) była ważnym adriatyckim portem w Imperium Romanum. Stąd też wiodła w dzicz, za Alpy, jedna z nitek słynnego Szlaku Bursztynowego. Założona w 181 roku przed naszą erą na przełomie tysiącleci była jednym z ważniejszych miast tego państwa. Teraz leży 10 kilometrów od morza i jest niewielkim miasteczkiem liczącym około trzech tysięcy mieszkańców. Słynie z antycznych zabytków, a przede wszystkim z niezwykłych mozaik w bazylice Wniebowzięcia Matki Bożej (Basilica di Santa Maria Assunta).
Antyczne w formie, chrześcijańskie w treści
Gdy wchodzę do środka od razu spoglądam na podłogę. Pamiętam to wnętrze sprzed kilku lat. Już wtedy układanki stworzone przez dawnych artystów urzekły mnie i utkwiły na długo w pamięci. Były dla mnie świadectwem przełomu epok. Starożytna, doskonalona przez stulecia technika wykorzystana została do snucia całkiem nowej opowieści. Bo ? myślałam przyglądając się szczegółom ? czym się ten Chrystus różni od Bachusa? Anioł trzymający wieniec laurowy ma coś wspólnego z cesarzem? Czym się różni od olimpijskiego zwycięscy? Czy muszą znaczyć więcej niż znaczą ryby, kraby i rozgwiazdy, żółwie, ptaki i jelenie ukryte wśród geometrycznych i roślinnych ornamentów. Czy rybak jest Chrystusem, czy tylko rybakiem? Wszak to zwykły fach w nadmorskiej okolicy. Baranek jest barankiem, jak jeleń jeleniem? W śród nich swastyka ? pradawny znak solarny. Antycznym układankom uczeni przypisują chrześcijańskie odniesienia i przekazy. Twierdzą, że to najstarszy zachowany kościół chrześcijański na świecie.
Zapewne nie widzimy wszystkiego
Trudno opisać, trudno przypomnieć sobie nawet wszystkie przedstawienia. Jest ich mnóstwo. Powierzchnia mozaik zajmuje 760 metrów kwadratowych a jest możliwe, że nie odkryto jeszcze wszystkiego. Układanki powstały w IV wieku naszej ery, ale przemawiać miały do dojrzałej już chrześcijańskiej społeczności.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- o bazylice na stronie miasta
Dodaj komentarz