Zakopane
„Atma”, willa Karola Szymanowskiego

Tablica z czarnego marmuru, umieszczona na ścianie domu informuje: W tym domu mieszkał w latach 1930-1936 Karol Szymanowski Twórca „Harnasiów”. Jest to jedyne w Polsce muzeum biograficzne kompozytora.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Zakopane. „Atma”, willa Karola Szymanowskiego
Muzeum urządzono sprzętami i przedmiotami z czasów pobytu Szymanowskiego w tym miejscu. Ekspozycję uzupełniają osobiste pamiątki, fotografie i dokumenty składające się na opowieść o życiu i twórczości artysty.
  • Zakopane. „Atma”, willa Karola Szymanowskiego
  • Zakopane. „Atma”, willa Karola Szymanowskiego
  • Zakopane. „Atma”, willa Karola Szymanowskiego
  • Zakopane. „Atma”, willa Karola Szymanowskiego
  • Zakopane. „Atma”, willa Karola Szymanowskiego
  • Zakopane. „Atma”, willa Karola Szymanowskiego
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Pokój „zakopiański”

Następny pokój „zakopiański” to dawna sypialnia. Urządzono tu część wystawy ukazującej związek kompozytora z Podhalem. Są tu fotografie przyjaciół i znajomych, oraz tablica poświęcona „Harnasiom”. Zobaczymy tu też trzy portrety Szymanowskiego namalowane przez Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Portrety na rzecz muzeum ofiarowała rodzina. Znajdujący się w tym pokoju fortepian, nie należał do kompozytora. Jest to instrument współczesny i należy do Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Służy do celów koncertowych, podczas spotkań muzycznych.  Zwiedzaniu pomieszczeń towarzyszy cichutka muzyka artysty.

Pokój pamiątek

Dawniej była tu jadalnia połączona z werandą, teraz w dawnym pokoju stołowym urządzono zebrano pamiątki po kompozytorze. Na ścianie są dyplomy różnych instytucji krajowych i zagranicznych. Tu też prezentowane są wystawy okolicznościowe. Jest też popiersie artysty podarowane przez autora – Stanisława Horno-Popławskiego. Jest to fragment pomnika, który stoi w Słupsku. W dwóch góralskich szafach zebrano osobiste pamiątki: koncertowy frak, ordery i odznaczenia, drobiazgi osobiste, pamiątki rodzinne, autografy, listy… W tym samym pokoju znajduje się maska pośmiertna Szymanowskiego wykonana przez szwajcarskiego rzeźbiarza Lucienia J. Delerse’a. Tu też są projekty kostiumów Harnasia i Dziewczyny, malowane przez Irenę Lorentowicz, autorkę scenografii do paryskiej inscenizacji „Harnasi”. Na ścianie wiszą pejzaże tatrzańskie oraz fotografie góralskich przyjaciół Szymanowskiego. Szczególnie bliskie więzy łączyły go z rodzinami Bartusia Obrochty, Wojciecha Wawrytko, Józefem Krzeptowskim i ulubionym fiakrem Józefem Bachledą-Gruborzem, który go woził po dolinach. Na werandzie, tak jak za życia kompozytora, umieszczono wiklinowy stolik i fotele z dawnej „Atmy”.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij