Zakopane
„Atma”, willa Karola Szymanowskiego

Tablica z czarnego marmuru, umieszczona na ścianie domu informuje: W tym domu mieszkał w latach 1930-1936 Karol Szymanowski Twórca „Harnasiów”. Jest to jedyne w Polsce muzeum biograficzne kompozytora.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Zakopane. „Atma”, willa Karola Szymanowskiego
Muzeum urządzono sprzętami i przedmiotami z czasów pobytu Szymanowskiego w tym miejscu. Ekspozycję uzupełniają osobiste pamiątki, fotografie i dokumenty składające się na opowieść o życiu i twórczości artysty.
  • Zakopane. „Atma”, willa Karola Szymanowskiego
  • Zakopane. „Atma”, willa Karola Szymanowskiego
  • Zakopane. „Atma”, willa Karola Szymanowskiego
  • Zakopane. „Atma”, willa Karola Szymanowskiego
  • Zakopane. „Atma”, willa Karola Szymanowskiego
  • Zakopane. „Atma”, willa Karola Szymanowskiego
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Pracownia Szymanowskiego

To jedyne wnętrze całkowicie zrekonstruowane na podstawie zachowanych opisów i zdjęć. W gabinecie Szymanowski spędzał najwięcej czasu. Codziennie przed południem komponował, przyjmował gości, fotografował się. Na ścianach wiszą zdjęcia pejzaży tatrzańskich Antoniego M. Wieczorka i  rysunkowy portret Szymanowskiego wykonany przez Janinę Konarską. Owalne zdjęcie, to siostra Szymanowskiego, Stanisława Szymanowska z córką Alusią, a nad nim zdjęcia rodziców. Przy drzwiach jest kozetka, a nad nią kilim, na którym umieszczono portret przyjaciela Szymanowskiego – Juliana Strawy. Na ścianach są jeszcze inne obrazy. Na stoliku przy kozetce stoi duża fotografia Ireny Warden-Cittadini mieszkającej w Nowym Jorku. Przez kilka lat wypłacała kompozytorowi stypendium. Do śmierci w 1976 roku była posiadaczką rękopisu szkicu partytury „Harnasiów”, która była jej dedykowana. Rękopis ten za sprawą zapisu testamentowego trafił do Muzeum Narodowego w Krakowie. Mniejsza fotografia przedstawia Zofię Szymanowską – najmłodszą siostrę kompozytora. W tej sali stoją dwa fotele i były to jedyne meble jakie były własnością Szymanowskiego. Resztę wynajmował wraz z domem. Pod oknem stoi pianino, na którym grywał w domu lekarza Olgierda Sokołowskiego. Od czasu opuszczenia Tymoszówki, nie miał nigdy własnego fortepianu. Komponował na pianinach pożyczanych od przyjaciół. W tym właśnie pokoju skomponował swoje ostatnie utwory.

Warto wiedzieć

* Za pracownią jest jeszcze jeden pokoik, w którym w okresie letnim organizowane są wystawy czasowe.
* Od 1977 roku w willi mieści się siedziba ogólnopolskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Urządzane są tu koncerty i festiwale muzyczne.

Karol Szymanowski (1882-1937)

Karol Szymanowski  urodził się w Tymoszówce na Ukrainie, a zmarł w Lozannie w Szwajcarii. Uważany był za drugiego po Chopinie kompozytora polskiego. Muzyki uczył się od ojca, później kształcił się u Zygmunta Noskowskiego. Jego pierwsze kompozycje pochodzą z końca XIX wieku. Jest autorem czterech symfonii, dwóch oper, dwóch koncertów skrzypcowych, dwóch baletów i wielu kompozycji kameralnych. W Zakopanem bywał od wczesnej młodości, leczył się tu z gruźlicy kości.  Muzyka góralska stała się inspiracją do jego twórczości, a najbardziej znany stał się balet „Harnasie”. Skomponował go w latach 1922-35.Kiedy rodzina Szymanowskich została wyrzucona z Tymoszówki, przeniosła się do Warszawy. Tu Szymanowski został dyrektorem warszawskiego Konserwatorium Muzycznego. W 1930 roku przekształcił go w Wyższą Szkołę Muzyczną i został jej rektorem. Na stałe zamieszkał w Zakopanem w tym samym roku. Klimatyczna kuracja okazała się nieskuteczna. Ostatnim dniem pobytu w Zakopanem był 5 listopada 1935 roku. Szymanowski wyjechał w „podróż koncertową”, bo gdy stracił pracę w Warszawie, został bez środków na utrzymanie i leczenie. Podróż  pogorszyła jego stan zdrowia. Po wielkim sukcesie „Harnasi” na scenie Opery Paryskiej, nie wrócił już do Zakopanego. Początkowo leczył się w Grasse na Riwierze francuskiej. Ostatnie dni życia spędził w sanatorium „Clinique du Signal” w szwajcarskiej Lozannie. Tam zmarł 27 marca 1937 roku. Pochowany jest w kościele na Skałce w Krakowie.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij