Szczecin
Bogusław XIV, ostatni z Gryfitów

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Obie strony zostały zobowiązane do zorganizowania i pokrycia kosztów pogrzebu Bogusława XIV. Miejscem spoczynku był Szczecin. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 25 maja 1654 r. Został pochowany obok ojca i braci w krypcie na Zamku Książąt Pomorskich. Po zniesieniu sarkofagu, połamano insygnia władzy – berło książęce zostało złamane, czapka biskupia i chorągiew zniszczone, a tarcza i pieczęć przecięte na pół trafiły do spadkobierców – szwedzkiej królowej i elektora brandenburskiego. Kryptę zamurowano.
Inskrypcja na sarkofagu księcia Bogusława XIV brzmi:
Z Bożej łaski Bogusław, tego imienia XIV, książę Pomorza szczecińskiego, Kaszubów i Wendów, książę rugijski, wybrany biskup kamieński, hrabia Gützkow, pan ziemi lęborskiej i bytowskiej, ostatni z pomorskiego domu książęcego, urodził się w Barth, 31 marca roku 1580, panował chwalebnie w Szczecinie 17, w Wołogoszczy 12 i jako biskup 14 lat, zmarł w Szczecinie 10 marca roku 1637 wieczorem po godzinie 9 śmiercią łagodną i w Panu, w książęcej [krypcie grobowej] ? dalej napis nieczytelny.
Warto wiedzieć
* W Księstwie Zachodniopomorskim obowiązywała zasada dziedziczenia tronu przez męskich członków dynastii. Gdy było kilku spadkobierców, władzę sprawowali oni wspólnie.
* Pompa funebris – wszyscy Gryfici chowani byli według jednakowego ceremoniału. Zachowane zostały opisy ceremonii pogrzebowych 27 członków dynastii. Najstarszy dotyczy pogrzebu Filipa I, księcia wołogojskiego, zmarłego 14 lutego 1560 r. w Wołogoszczy i tam pochowanego. Pogrzeb odbywał się nie wcześniej niż w miesiąc po śmierci. Był to czas na konieczny na rozesłanie wiadomości do zaprzyjaźnionych dworów książęcych i ich przyjazd (do Szczecina lub Wołogoszczy) oraz na wykonanie cynowych sarkofagów. Pierwsza część ceremonii, mająca charakter religijny, odbywała się przy marach – sarkofag przykryty był czarną tkaniną ozdobioną wyszywanymi złotą i srebrną nicią herbami. W kondukcie pogrzebowym, bezpośrednio przed marami niesione były chorągwie z herbami ziem Księstwa. Stałym elementem uroczystości były mowy pogrzebowe, łamanie miecza i pieczęci zmarłego księcia. Kuchnia książęca rozdawała w dzień pogrzebu spragnionym i zgłodniałym posiłki i napoje.
Dodaj komentarz