Wiedeń
Cesarska krypta u kapucynów

Autor: Anna Derecki
Tego lata zmarł ostatni z rodu Habsburgów, Otto – najstarszy syn cesarza Austrii i króla Węgier, Karola. Ciało Ottona spoczęło w krypcie Habsburgów w Wiedniu, serce w benedyktyńskim opactwie w Pannonhalma na Węgrzech.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Anna Derecki
Wiedeń. Cesarska krypta u kapucynów
Zmarli spoczywają w drewnianych trumnach pokrytych czarnym aksamitem, a trumny cesarskie dodatkowo srebrną tkaniną. Wszystkie z dekoracjami z żelaza i złożone w sarkofagach z brązu, żelaza, cyny, miedzi, czasem ołowiu.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Podczas gdy tego lata hasaliśmy po lasach albo leżeliśmy na plażach, zmarł ostatni z rodu Habsburgów, Otto ? najstarszy syn cesarza Austrii i króla Węgier, Karola.

Żyją jego synowie, ale to on był ostatnim pretendentem do tronu i głową Domu Habsbursko-Lotaryńskiego do roku 2007, kiedy to przekazał tę funkcję swojemu najstarszemu synowi.

Pretendent do tronu Habsburgów

Nazywał się dokładnie Franciszek Józef Otto Robert Maria Antoni Karol Maksymilian Henryk Sykstus Ksawery Feliks Renat Ludwik Kajetan Pius Ignacy von Habsburg-Lotaryński, w skrócie Otto von Habsburg. Był dalekim potomkiem Piastów i Jagiellonów, bo żoną Kazimierza Jagiellończyka była Elżbieta Habsburżanka. Żył 98 lat, zmarł 4 lipca, jego uroczysty pogrzeb odbył się w sobotę, 16 lipca, w Wiedniu. Ciało Ottona spoczęło w krypcie Habsburgów w Wiedniu, serce w benedyktyńskim opactwie w Pannonhalma na Węgrzech.

Kim był dziedzic monarchii

Otto von Habsburg był działaczem organizacji europejskich, zasiadał w Parlamencie Europejskim. To jeden z nielicznych Austriaków, który nie poparł Hitlera, fakt że nie miał wyjścia, został z góry skazany na śmierć, na wypadek gdyby zapragnął starać się o tron Austrii.
Po wojnie, w roku 1966 roku musiał definitywnie opuścić kraj i zrzec się pretensji do tronu austriackiego. Od momentu rozpadu cesarstwa austro-węgierskiego dużą część życia spędził na wygnaniu.

Pogrzeb w rodzinnych katakumbach

Poza wielką procesją, jaka towarzyszyła pogrzebowi, ceremonia odbyła się w sposób tradycyjny. Po nabożeństwie w katedrze świętego Szczepana każdy członek rodu Habsburgów przybywa pod wrota cesarskiej krypty w kościele kapucynów, gdzie głos z wnętrza każe przedstawić zmarłego i na nic tytuły, mistrz ceremonii wpuszcza dopiero, gdy usłyszy że przybył tu oto ?nędzny grzesznik?. Otto spoczął obok swej matki, Zyty Bourbon-Parmeńskiej i zmarłego w 2008 roku brata, Karola.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij