Dolina Aosty
Kraina trochę włoska, a trochę francuska

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Francoprovençal to po prostu zespół dialektów romańskich przejściowych między (właściwym) językiem francuskim od północy a językiem oksytańskim na południu, prócz Vallée d’Aoste używanych w Piemoncie, na przyległych obszarach Francji, m.in. w Sabaudii i środkowej dolinie Rodanu, oraz w prawie całej Romandii (a także na zasadzie wyspy językowej w dwóch małych gminach dalekiej południowej Apulii). Francuski zaś jako taki zajmuje w regionalnym szkolnictwie pozycję całkowicie równorzędną z włoskim, edukacja prowadzona jest w obu językach, stąd też sama jego znajomość, przynajmniej do adekwatnego poziomu, jest jednak duża, deklaratywnie sięgając 75,4%, przy dla porównaniu znajomości lokalnego dialektu w 55,7% (jęz. włoskiego 96,0%).
Rangę francuskiego podkreśla występująca wyłącznie w nim miejscowa toponomastyka. Mamy więc Courmayeur, a nie Courmayeur obok powiedzmy Cormaiore, są same Saint-Rhémy i Saint-Vincent, a nie wraz z San Remigio i San Vincenzo (tym bardziej nie w odwrotnej kolejności). Wyjątkiem jest stolica regionu (Aosta, Aoste). Istnieje ponadto specjalny instytut dla promocji francuszczyzny.
Dolina trochę też niemiecka
Pewną ciekawostkę czynić może obecność w Dolinie języka niemieckiego (Walliserdeutsch). Posługują się nim mieszkańcy trzech niewielkich kilkusetosobowych gmin na wschodzie regionu, w Valle del Lys zwanej także Valle di Gressoney (Gressoney-La-Trinité, Gressoney-Saint-Jean, Issime). Stanowią one część względnie licznych a datujących się od średniowiecza niemieckich wysp językowych rozproszonych po Górnych Włoszech. Do samej Aosty tudzież na okoliczne tereny Piemontu przybyli Niemcy w XII-XIII wieku z sąsiedniego Wallis. Nb. ten szwajcarski kanton jest urzędowo bilingwalny, mianowicie francusko-niemiecki, to zaś w stosunku 66,5% frankofonów (Bas-Valais) do 28,0% germanofonów (Haut-Valais). Odpowiednio tedy należy i do Romandii, i do Szwajcarii Niemieckiej.
Dodaj komentarz