Lipnica Murowana
Drewniany kościół św. Leonarda

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Oryginały są w muzeum
Na wewnętrznych skrzydłach tego ołtarza namalowane są sceny z życia patrona świątyni: uwolnienie więźnia oraz modlitwa rodziny królewskiej i założenie klasztoru w Noblane. A także postacie świętych: Walentego, Szczepana, Mikołaja i Stanisława. Na zewnętrznych stronach ołtarza, po jego zamknięciu, widoczne są postacie Matki Bożej, Jezusa oraz św. Sebastiana i Rocha.
Poniżej tryptyku, na poziomym pasie zwanym predellą, nad poziomą półką ołtarza pokrytą tkaniną w ludowe pasy, na której stoi otwarty wielki, iluminowany mszał i krucyfiks, namalowana jest tzw. Grupa Misericordiae. W środku Chrystus i Maria, po bokach zaś św. Marta, Łucja oraz Janowie: Chrzciciel, Ewangelista i Jałmużnik. Na górze ołtarz wieńczy postać Archanioła Michała z mieczem i wstęga. Oryginał tego ołtarza pochodzi z 1500 roku. Ale to, co oglądamy, a o czym przewodnicy mówią raczej rzadko, jest jego kopią. Podobnie jak dwa ołtarze boczne. Po ich kradzieży w 1992 roku, a następnie odzyskaniu, zdecydowano, aby oryginały przenieść i zdeponować w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. A w kościele zastąpić je kopiami.
Słup Światowida
Warto zajrzeć za ołtarz główny. Wspiera go wspomniany już dębowy słup, według przekazów dawny posąg Światowida z pogańskiej gontyny, która pierwotnie stała na tym miejscu. Wiszą też zabytkowe, bogato haftowane ornaty, najstarszy z XVIII w. Z dwu ołtarzy bocznych, oryginał lewego jest najstarszy, gdyż z 1482 roku. Środkową część tryptyku w nim zajmuje scena Adoracji Dzieciątka Jezus. Zaś skrzydła, na przyciągającym uwagę biało-czerwonym tle, postacie świętych: Piotra i Pawła oraz Katarzyny i Barbary. Natomiast na zewnętrznych stronach skrzydeł, po zamknięciu ołtarza, scena Zwiastowania.
Oryginał prawego ołtarza bocznego jest z tych trzech najmłodszy, pochodzi z roku 1525. Poświęcony jest św. Mikołajowi i w części centralnej tryptyku przedstawia scenę obdarowywania przez niego posagiem dwu ubogich panien. Na lewym skrzydle, z trochę zaskakującymi ostrą zielenią i czerwienią barwami, umieszczono św. św. Dorotę i Małgorzatę, a poniżej Jakuba i Jana Ewangelisty. Natomiast na prawym skrzydle, w nieco bardziej stonowanej kolorystyce, św. św. Katarzynę i Barbarę, poniżej zaś Piotra i Pawła. Na zewnętrznej stronie tryptyku, po jego zamknięciu, można oglądać wizerunki: Chrystusa Ecce Homo, M.B. Bolesnej oraz św. św. Jadwigi Śląskiej i Otylii.
Dodaj komentarz