Lipnica Murowana
Drewniany kościół św. Leonarda

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Cenne polichromie
Cenne i szalenie ciekawe są polichromie pokrywające płaski, drewniany strop zarówno nawy jak i prezbiterium oraz wszystkie ściany z wyjątkiem wspomnianej już południowej. Na niej wisi tylko pięć barokowych obrazów z postaciami świętych. Są też dwa okna i drzwi wejściowe. Malowidła mają stonowane, jak gdyby trochę wypłowiałe barwy. Stropy pokrywają kunsztowne wzory roślinne malowane przy pomocy wycinanych w skórze szablonów zwanych patronami. Trudno uwierzyć, że powstały przed około 500 laty.
Na ścianie zachodniej, vis a vis ołtarza głównego, z nieczynnym drzwiami, znajduje się niewielki chór ozdobiony scenami z przykazań. Są też barokowe obrazy św. Anny Samotrzeć oraz patronów miejscowych cechów szewców i tkaczy. Natomiast na polichromii po prawej stronie namalowano scenę stygmatyzacji św. Franciszka oraz wizerunki polskich świętych: Wojciecha i Stanisława ze Szczepanowa. Jest też regał, czyli pozytyw szkatulny, przenośne organy przypominające kufer lub szkatułę o rozmiarach 70 na dwa razy po 45 cm. Pochodzi on z początku XVII w. i odbywają się na nim koncerty.
Na mnie największe wrażenie robi polichromia ściany północnej. Przy jej dolnej części jest ambona pokryta wizerunkami czterech ewangelistów. Zaś całą ścianę, od boazerii obok ławek dla wiernych aż po strop, zajmują niezliczone sceny religijne. Przede wszystkim Drogi Krzyżowej, Sądu Ostatecznego i inne umieszczone w ozdobnych medalionach z motywami roślinnymi, między którymi umieszczono kwiatowe rozety. Polichromia ta powstała w 1711 roku.
Groby rodziców świętej i błogosławionej
W kamienną posadzkę kościoła wmurowano dwie kamienne tablice z napisami, jedną obok drugiej. „Antoni hr. Halica-Ledóchowski. C.K. szambelan, wysłużony rotmistrz. Komandor papieskiego orderu św. Grzegorza. Pan na Lipnicy i Królówce. Ur. w Warszawie w 1828 r, zm. W Lipnicy 21 lutego 1885 r. W smutku pogrążona rodzina.” I „Zlis-Zizers Józefa hr. Ledóchowska. * 1/VII.1831. ? 21/VII.1909”. Pochowano pod nimi rodziców św. Urszuli i bł. Marii Teresy Ledóchowskich.
Dodaj komentarz