Nowa Ruda
Dwie Wieże: Góra Wszystkich Świętych

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W granicach dolnośląskiego miasta Nowa Ruda, zdecydowanie na południe od ścisłego centrum, znajdują się dwie kamienne wieże widokowe. Łączy je siedmiokilometrowy szlak turystyczny pieszo-rowerowy. Nazywa się, a jakże, Dwie Wieże.
Obie zbudowane są z czerwonego piaskowca, z obu roztacza się ładna i interesująca panorama na okoliczne góry i wzniesienia w otoczeniu Kotliny Kłodzkiej: Góry Sowie, Suche, Bardzkie, Stołowe, Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika.
Kamienna konstrukcja
Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych znajduje się ponad dzielnicą Słupiec, która przez wieki była samodzielną wsią, potem miasteczkiem i jest oddalona kilka kilometrów na południe od centrum Nowej Rudy. Wieża powstała dzięki staraniom słupieckiej sekcji Glatzer Gebirgsverein (GGV – Kłodzkie Towarzystwo Górskie). Najpierw, w 1889 r., wybudowano mini wieżę o wysokości niespełna trzech metrów. Cieszyła się ona na tyle dużym powodzeniem, że postanowiono o budowie nowej, wyższej wieży. Postawiono ją z czerwonego piaskowca z pobliskiego kamieniołomu i udostępniono publiczności w 1913 r. Nadano imię feldmarszałka Helmuta von Moltke, reformatora armii pruskiej i twórcy potęgi militarnej zjednoczonych Niemiec. To jego płaskorzeźbioną podobiznę znajdziemy nad wejściem.
Wieża ma 15 m wysokości, zwieńczona jest galeryjką widokową, stoi na wzgórzu o wysokości 648 m n.p.m. Jak większość podobnych konstrukcji popadła w ruinę w czasach PRL. Odremontowano ją gruntownie w 2011 r. Bezpośrednio do niej przylega zadaszona wiatka dla turystów.
Przed wojną było tu też niewielkie schronisko – Lukasbaude. Porzucone przez Polskę Ludową, popadło w ruinę.
Leśne sanktuarium
Kilkaset metrów na wschód od wieży na Górze Wszystkich Świętych znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Pierwszy kościół wybudowali tu mieszkańcy Nowej Rudy, prawdopodobnie z inicjatywy Christopha Langera, miejscowego szewca. Było to wotum za ocalenie od dżumy, która pustoszyła okolicę w 1680. Świątynia powstała z miejscowego kamienia wg projektu Jacobo Carove. Wyświęcono ją pod wezwaniem Chrystusowego Świętego Krzyża, Jego Najświętszej Bolesnej Matki Maryi Dziewicy, oraz św. Sebastiana, Rocha, Karola Boromeusza, Franciszka Ksawerego, Rozalii i innych świętych chroniących od zarazy. Od razu zaczęli się przy kościele osiedlać pustelnicy a wzgórze stało się celem dla pątników. W 1750 r. kościół rozbudowano do obecnych rozmiarów, stał się on kaplicą grobową rodziny von Morgante, ówczesnych właścicieli Słupca. W 1855 obok kościoła powstała droga krzyżowa.
W czasach PRL sanktuarium zostało porzucone, rozgrabione i powoli niszczało, tak że w latach 80. ub. wieku było już zwykłą ruiną. Odbudowano je i ponownie konsekrowano w 1996. Od 2002 nosi tytuł Sanktuarium Ziemi Noworudzkiej. Kościół jest otwarty, można zwiedzać. Doprowadza do niego jezdna droga. Do wieży można dojść z parkingu przy sanktuarium albo z mini parkingu nieco poniżej (jest tablica informacyjna).
* * *
Druga z dwu wież znajduje się bliżej centrum na Wzgórzu św. Anny. I o niej piszę osobno.
Warto wiedzieć
Góra Wszystkich Świętych (648 m n.p.m.) należy do małego pasemka sudeckiego w północno-zachodniej części Ziemi Kłodzkiej określanego jako Wzgórza Włodzickie. Pasmo ciągnie się na długości 20 km. Najwyższą kulminacją jest Włodzicka Góra (757 m n.p.m.). Na niej także stoi wieża widokowa.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
o Górze św. Anny w naszym portalu
Dodaj komentarz