Gorlice
Dzieje ropy nad rzeką Ropą

Autorka: Anna Ochremiak
Ludzie szukali w ropie właściwości leczniczych, zauważyli, że czarny płyn konserwuje drewniane konstrukcje. Gęsta maź doskonale nadawała się do smarowania piast w kołach wozów. W oleju skalnym było coś...
fot: Anna Ochremiak
Gorlice. Dzieje ropy nad rzeką Ropą
Z pustoszejących kopalni maszyny i urządzenia trafiają na złom, albo do... skansenów. Z likwidowanych zakładów zbiera je też Kazimierz Dudek, który na prywatnej działce obok kopalni Magdalena w Gorlicach tworzy niewielkie muzeum.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ropy prawie już nie ma

Uczeni szukają jej cały czas (drugie zdjęcie w galerii), ale zasoby pierwszego zagłębia naftowego na świecie są już na wyczerpaniu. Wydobywa się ropę na niewielką skalę jeszcze tu i tam: a to w najstarszej Bóbrce, a to we wspomnianych Gorlicach. Na przedpolu Beskidu NiskiegoBieszczadów w wielu miejscach zobaczymy nowoczesne szyby i małe kiwony. Pracują na potrzeby dwu tutejszych rafinerii ? w Jedliczach, i ledwie już chyba zipiącej ? w Gliniku Mariampolskim.

Coś jednak zostało

Na przedgórzu Beskidów ropa pozostawiła ślady. Nie tylko wspomniane plamy na trawie… Ropa, to nazwa rzeki płynącej przez Gorlice. Ropa, Ropki, Ropienka, Ropica ? to nazwy miejscowości, znacznie starsze niż czasy boomu naftowego. Z pustoszejących kopalni maszyny i urządzenia trafiają na złom, albo do… skansenów. Z likwidowanych zakładów zbiera je też Kazimierz Dudek, który na prywatnej działce obok kopalni Magdalena w Gorlicach tworzy niewielkie muzeum. Chętnie opowiada, jak pracowali pierwsi nafciarze, pokazując najstarszą, najprostszą kopankę. Wspomina, jak dla wiaderka czarnej, gęstej cieczy ryzykowali życie. Tłumaczy zastosowanie przedziwnych urządzeń do wydobycia i destylacji ropy. Skąd się wzięła u niego ta pasja? Jest nafciarzem od czterech pokoleń, od samego początku…

Warto wiedzieć

Muzeum Gorlickiego Kopalnictwa Naftowego ? kopalnia „Magdalena” Gorlice, ul. Krakowska (w centrum są drogowskazy), tel. 018 352 51 53, zwiedzanie po uzgodnieniu, wstęp wolny
Poza tym najnowszym, ledwie powstającym, są jeszcze trzy duże muzea przemysłu naftowego: najstarszy i największy skansen w Bóbrce k. Krosna, prywatny skansen w Libuszy i spora ekspozycja w sanockim MBL.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 19 lutego 2010; Aktualizacja 6 czerwca 2020;

Komentarze: 3

    Anna, 3 czerwca 2012 @ 09:10

    Gorlicki skansen działa już pełną parą. Wieża, która leży na zdjęciu – już dawno stoi. Warto Tylko pan gospodarz ma mniej czasu dla zwiedzających, niż tu napisano.

    sąsiad, 9 lutego 2014 @ 13:31

    Autor chyba się pomylił podając złe nazwisko Pana Kazimierza. Powinno być Kazimierz Dudek.

    mieczysław, 23 lutego 2019 @ 15:57

    Wstęp nie jest już wolny. Warto jednak zapłacić 5 zł i zobaczyć maszyny, posłuchać opowieści. Skansen powstał z pasji, a pasje należy wspierać. I bardzo warto wspierać.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij