Gesäuse
Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…

Atrakcjami tego zakątka północnej Styrii są park narodowy z unikalnymi ostępami leśnymi oraz park krajobrazowy ze szczytami Alp Ennstalskich i przełomami górskich rzek, które mają status geoparku UNESCO.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Stefan Leitner / Gesäuse
Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
Kiedy o stworzenie nowego wizerunku regionu poproszono słynnego fotografa Stefana Leitnera, to ograniczył się on do uwidocznienia na zdjęciach tego, co jest istotą Gesäuse: podziwu dla dzikiej przyrody i szacunku dla zgodnego z naturą życia.
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Od schroniska do schroniska

Góry Gesäuse to nie tylko tradycja alpejskiej wspinaczki, ale także wędrówek pieszych. Sieć szlaków o długości 500 km i jedna z większych w Alpach Wschodnich liczba schronisk, czynią kilkudniową wędrówkę nader atrakcyjną. Gesäuse warto więc przemierzyć tzw. Szlakiem Schronisk. Ma on elastyczny przebieg ? bez z góry ustalonych miejsc noclegów, można więc wybierać różne warianty tras. Uczestnicy powinni zarezerwować noclegi najpóźniej 3 dni przed przyjazdem.

Rafting w nurtach Salzy i Enns

Nazwa Gesäuse pochodzi od ?sausen? ? ?huczeć?, ?pędzić?. Tak bowiem można opisać wijące się wśród wapiennych skał Salzę i Enns. Rzeki te najlepiej poznać pokonując je raftingowym pontonem. Dwa dni spływu to okazja do podziwiania żywiołu, ale też do przyswojenia sobie ? i to od mistrzów tej sztuki ? ABC pływania po górskich potokach. Uczestnicy muszą mieć minimum 12 lat, umieć dobrze pływać wpław, mieć kostiumy i sandały kąpielowe.

158 km ? 4700 m ? 4 dni

Takie są: dystans, przewyższenie i czas rowerowego rajdu po górach Parku Narodowego Gesäuse i szlakach Parku Krajobrazowego Steirische Eisenwurzen. Uczestnicy dotrą do najgłębiej skrytych, a równocześnie najbardziej malowniczych zakątków regionu. Kolarze powinni mieć dobrą kondycję i technikę, choć trasa jest dobrze oznaczona i niezbyt trudna.

Pakiet weekendowy ?Rodzina?

Dwudniowy program wspinaczkowy dla rodzin gwarantuje atrakcyjny ? i wspólny! ? wypoczynek. Pierwszy dzień to nauka obchodzenia z linami i karabinkami, a potem nauka wspinania się i zjazdów. Na koniec zaś posiłek, po którym pozostaje cieszyć się popołudniem w Parku Narodowym Gesäuse. Następnego ranka rodzina wyrusza do Alpinparku Gesäuse. Minimalna liczba uczestników to 3 osoby. Wszyscy powinni pewnie poruszać się w terenie górskim i mieć kondycję, pozwalająca na udział w programie. Muszą też posiadać odzież sportową (w tym przeciwdeszczową) oraz dobre buty.

Z alpinistą Christianem Stanglem

Dwudniowa wyprawa legendarnymi szlakami masywu Hochtor ze znanym alpinistą Christianem Stanglem to nowe górskie doświadczenia. Pierwszego dnia Christian Stangl prowadzi grupę szlakiem Peternpfad, a nazajutrz ? szlakiem Wasserfallweg, czyli klasycznymi podejściami stromych, północnych ścian Hochtor. Bazą ekspedycji jest słynne schronisko Heßhütte. Warunkiem uczestnictwa jest kondycja, pozwalająca na udział w całodziennych wyprawach alpejskich, umiejętność pewnego poruszania się po skalistych szlakach oraz brak lęku wysokości.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij