Kijów
Główna świątynia cerkwi ukraińskiej

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Czas odbudowy
Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości mieści się w tym budynku Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dawny kamienny herb ZSRR na frontonie zastąpił ukraiński Tryzub. Obok jednak, aż do decyzji w 1997 roku prezydenta Ukrainy o odbudowie monasteru i soboru, na ich miejscu były magazyny, zaś w refektarzu biura. Wskrzeszony w 2000 roku, został odbudowany i ozdobiony pieczołowicie według dokumentacji, sporządzonej na szczęście przed wysadzeniem. Przy jego prawym narożniku stanęła duża, brązowa figura Chrystusa z krzyżem. Wcześniej, koło studni, inna ? klęczącego. Odnowiono refektarz, kaplicę oraz przypominającą ją, pokrytą dachem z wieżyczką studnię. Podobnie ? i zagospodarowano ? budynki klasztorne.
Chętnie odwiedzany zakątek
Ustawiono kilka innych rzeźb oraz wielki głaz z wykutą w kamieniu ikoną Matki Bożej, a poniżej i obok także pogańskich bóstw. Pod murem po lewej stronie wejścia do bramy w dzwonnicy stoi pierwszy pomnik poświęcony ofiarom Gołodomoru lat 1932-33. I jest to obecnie jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów w Kijowie. Przepięknie wygląda on zarówno z perspektywy placu Sofijskiego przed Soborem Mądrości Bożej, jak i z bliska z placu Michajłowskiego oraz krótkiej ulicy Wołodymirśkoj (Włodzimierskiej), która łączy oba place. Do wnętrza tego zespołu architektonicznego wchodzi się przez bramę w dzwonnicy oraz z dwu innych stron.
Pierwszy patriarcha Ukrainy
Pierwszym zwierzchnikiem Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi na jej Soborze Zjednoczeniowym, wybrany został metropolita Epifaniusz ? urodzony w 1979 r. w obwodzie odeskim Siergiej Pietrowicz Demenko, dotychczas arcybiskup (metropolita) perejasławsko- białocerkiewski Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego. Oficjalny akt utworzenia nowej, niezależnej ukraińskiej Cerkwi prawosławnej ? Tomos patriarchy Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola Jego Świątobliwości Bartłomieja I wręczony zostanie w Kijowie 6 stycznia 2019 roku, pierwszego dnia prawosławnego Bożego Narodzenia.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- więcej o monastyrze Michajłowskim w Kijowie w naszym portalu
Dodaj komentarz