Jarosław
Wielkie gmaszysko Dużej Synagogi
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Duża Synagoga w Jarosławiu stoi w na wschód od Rynku, przy tzw. placu Bożnic. Od razu można poznać dawne przeznaczenie budynku, po jego kształcie.
Synagogę zbudowano po pożarze starej bożnicy (żydzi zasiedlali Jarosław od czasów Kazimierza Wielkiego) w 1811 roku. Prawie sto lat później została gruntownie wyremontowana. Sam gmach przetrwał II wojnę, ale wnętrze hitlerowcy doszczętnie zdewastowali. Po wojnie budynek stał opuszczony przez prawie 10 lat. Potem przechodził z rąk do rąk, ale nie mógł znaleźć gospodarza. Dopiero w 1963 r. na dłużej zainstalowało się tu Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego. I gospodaruje do dziś. Budynek przystosowano do nowych funkcji i usunięto pozostałości dekoracji o charakterze religijnym: zachowany fragment Aron ha-kodesz i cztery tablice z inskrypcjami. Przekazano je do muzeum w Łańcucie.
Budynek jest murowany, wzniesiony na planie kwadratu o boku 25 m. Jest potężny. Wewnątrz znajduje się sala modlitewna wysoka na dwa pietra, przekryta sklepieniem krzyżowym, podpartym czterema filarami, między którymi znajdowała się kiedyś bima.
Warto wiedzieć
Na północ od Dużej Synagogi, także przy placu Bożnic (stąd nazwa), znajduje się Mała Synagoga. Zbudowana została w 1900 roku i w podobny sposób została zniszczona przez Niemców. W latach 1969-73 wyremontowano ją z przeznaczeniem na Pracownie Konserwacji Dzieł Sztuki. Wtedy zatarto ślady po jej dawnym przeznaczeniu. Obecnie budynek jest opuszczony i popada w ruinę.
Dodaj komentarz