Kalwaria Pacławska
Losy cudownego obrazu Matki Słuchającej
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Matka Słuchająca
Obraz namalowany jest na płótnie i w ubranej sukience ma 153 centymetry długości. Wymalował go nieznany artysta, a wizerunek Matki Boskiej ukazuje królową. Trzyma ona w prawej ręce berło, a na lewej spoczywa dzieciątko Jezus. Prawą rączką błogosławi, a w lewej trzyma kulę ziemską. Tronem są obłoki.
Szaty Maryi są czerwone, a na nich ciemnozielony płaszcz. Jezus ma szatę w kolorze popielatym. Na głowach oboje mają korony wysadzane drogimi kamieniami. Spod korony Maryi spływają włosy w kolorze złoto-brązowym. Wokół głowy jest aureola. Artysta namalował jedno odkryte ucho, więc wierni nadali przedstawieniu tytuł Matki Słuchającej.
Kalwaryjskie dróżki
Wokół Kalwarii są dróżki, a przy nich kaplice. Pierwsze 28 wybudował Andrzej Maksymilian Fredro. Niestety nie zachowały się do dzisiaj. Mogły one być drewniane lub tylko w formie krzyży. W latach późniejszych zbudowano już murowane. We wnętrzach ustawiono figury, a kaplicom nadano nazwy. Wpisane są w tutejszy krajobraz górski. Aby przejść wszystkie, potrzeba wiele czasu. Wyznakowano cztery szlaki turystyczne. Obecnie jest 41 kaplic, w tym 35 murowanych. Jest jeszcze kilka innych, ale one nie są odwiedzane w czas obchodów kalwaryjskich.
Warto wiedzieć
* Obok sanktuarium jest klasztor i Dom Pielgrzyma. Można zamówić nocleg i zjeść posiłek.
* Smutne jest to że kapliczki są profanowane. Są niszczone figury, obrazy? To ogromna strata, bo ta Kalwaria jest jedną z piękniejszych w Polsce.
* Początki osady jak i klasztoru związane są z osobą Andrzeja Maksymiliana Fredry. Żył on w połowie XVII wieku i cały czas związany był z ziemią przemyską. Był pisarzem politycznym, historykiem i aforystą. Fredro był szanowany zarówno w Polsce jak i za granicą.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- filmik autorki
Dziękuję za informacje i film.
Teraz mam wielką ochote odwiedzic Kalwarie P.
Nie wiedzialam ze tam tyle cudownosci