Haczów
Drewniany gotyk na liście UNESCO

Zgodnie z tradycją potwierdzaną przez badania, początki tej najstarszej świątyni we wsi związane są królową Jadwigą, pierwszą żoną Władysława Jagiełły. Była to budowla solidna, wzniesiona pod koniec XIV w.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Haczów. Drewniany gotyk na liście UNESCO
W ramach prac konserwatorskich i zabezpieczających, kościół ogrodzono drewnianym stylowym płotem. Uzupełniono też i zakonserwowano pokrycia gontowe, dokonano konserwacji barokowych ołtarzy, zabezpieczono odkrytą w 1955 r. gotycką polichromię wewnątrz.
 • Haczów. Drewniany gotyk na liście UNESCO
 • Haczów. Drewniany gotyk na liście UNESCO
 • Haczów. Drewniany gotyk na liście UNESCO
 • Haczów. Drewniany gotyk na liście UNESCO
 • Haczów. Drewniany gotyk na liście UNESCO
 • Haczów. Drewniany gotyk na liście UNESCO
 • Haczów. Drewniany gotyk na liście UNESCO
 • Haczów. Drewniany gotyk na liście UNESCO
 • Haczów. Drewniany gotyk na liście UNESCO
 • Haczów. Drewniany gotyk na liście UNESCO
 • Haczów. Drewniany gotyk na liście UNESCO
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Drewniany kościół gotycki w Haczowie nad Wisłokiem, wpisany w 2003 roku, wraz z ośmioma innymi stojącymi w Polsce południowo-wschodniej na Listę Dziedzictwa UNESCO, jest prawdopodobnie największą tego rodzaju budowlą w świecie, ale i jedną z najstarszych zachowanych w naszym kraju.

Jakoś tak się złożyło, że bardzo długo czekałem na zobaczenie go w oryginale. Bo wcześniej znałem go najpierw z karty pocztowej wydanej z okazji 20-lecia Polski niepodległej w 1938 roku, którą otrzymali rodzice. Bo już od dzieciństwa interesowałem się filatelistyką i ilustracjami znaczków oraz kart pocztowych, poznając w ten sposób kraj i świat, oraz nabierając apetytu na podróże.

Przywilej Kazimierza Wielkiego

Wieś Haczów, współcześnie ponad trzytysięczna i rozciągająca się na 7 kilometrów, położona nad Wisłokiem w powiecie brzozowskim, ma długą, udokumentowaną historię. W roku 1352 król Kazimierz Wielki wydał kolonii Haczow przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim. Potwierdził go w latach 1581 i 1583 Stefan Batory, ale wcześniej, bo w roku 1388, Władysław Jagiełło utworzył tu parafię rzymskokatolicką. Była to, jak na owe czasy, miejscowość duża, o czym świadczyła liczba pochówków przy kościele w XIV i XV w. odkrytych współcześnie przez archeologów.

Ponad 6 wieków historii

Wieś, a także znajdujące się w niej sołectwo, wielokrotnie zmieniała właścicieli. Wiadomo, że pierwszym z nich był, w latach 1402-26, krośnieński cechmistrz Mathias Schindeler. W niemal sto lat później sołectwo to przejął ochmistrz dworu królowej Jadwigi Mikołaj Piotrowski. A po nim, od 1533 r. skarbnik i chorąży dworu królewskiego Zygmunta Starego, Marcin Wolski, który wykupił je od spadkobierców zmarłego poprzednika. W 1624 r. Haczów w znacznym stopniu zniszczony został przez najazd Tatarów, ale kościół ocalał. Wieś przeżyła też epidemie i pożary, w tym wielki w 1698 roku, ale nie zniszczyły one świątyni. Około roku 1900 Haczów miał 2689 mieszkańców, w większości wyznania rzymskokatolickiego, z niewielką jak na Galicję liczbą zaledwie około 50 Żydów. W latach przed I wojną światową, był w niej jedną najbogatszych gmin. Współcześnie wieś znana jest z pielęgnowania narodowych tradycji, obrzędów i zwyczajów oraz ciekawych strojów ludowych. Przyciągają one turystów, ale głównym dla nich magnesem jest oczywiście zabytkowy kościół.

Jak budowano kościół

Zgodnie z tradycją potwierdzaną przez badania, początki tej najstarszej świątyni we wsi związane są królową Jadwigą, pierwszą żoną Władysława Jagiełły. Była to budowla solidna, wzniesiona pod koniec XIV w. W 1624 r., zapewne jeszcze przed wspomnianym najazdem tatarskim, dostawiono do niej od frontu obronną wieżę z nadwieszoną izbicą.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij