Piwniczna
Kosarzyska nad potokiem Czercz

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Od szosy prowadzącej z centrum Piwnicznej do granicy w Mnišku, odchodzi w prawo droga wiodąca w głąb malowniczej doliny Czercza. Tu zlokalizowane są Kosarzyska – osiedle należące do Piwnicznej. Górna jego część to Sucha Dolina – znany ośrodek narciarski.
Kosarzyska były zaznaczane w XIX wieku na mapach Piwnicznej jako polana. W miarę upływu czasu były one zagospodarowane i powstało wiele przysiółków tworzących osiedle.
Na kurierskim szlaku
W czasie II wojny światowej Kosarzyska były bazą przerzutową, kurierzy przenosili przez granicę przesyłki i przeprowadzali ludzi. Na dole wsi postawiono pomnik upamiętniający egzekucję 15 zakładników, która miała miejsce 13 sierpnia 1944 roku. W górnym odcinku doliny stoi obelisk upamiętniający działalność kurierów. Postawiono go w 1969 roku. Na tablicy napisano: Kurierom, co szlak przez zielone granice organizowali i wielokrotnie przebywali. Obywatelom Polskim, Słowackim, Węgierskim, którzy na tym szlaku udzielali pomocy tysiącom bezimiennych, którzy przebyli ścieżki „Kurierskiego Szlaku” 1939-1944. W dowód pamięci tablicę tę położono. W wielu miejscach w okolicy Piwnicznej są podobne głazy lub pomniki. By je zobaczyć można skorzystać z turystycznego Szlaku Kuriersko-Przerzutowego.
Bardzo długa wieś
Kosarzyska to obecnie kilkukilometrowa wieś. Po obu stronach drogi stoją domy, wille, hotele, w lasach poukrywały się niewielkie osady. Znajdziemy tu wiele domów oferujących noclegi, są też domki kempingowe. Pośrodku znajduje się ośrodek leczniczo-wypoczynkowy „Smrek”. Organizowane tu są turnusy sanatoryjne. Ośrodek posiada własny kryty basen. Na końcu wsi, tuż przy stokach w Suchej Dolinie jest „Ski Hotel”. Z jego tarasu rozciąga się piękna panorama na dolinę Czercza. Poniżej hotelu, przy drodze stoi biała „domkowa” kapliczka. Jej wnętrze jest bardzo ładnie ozdobione. Pośrodku wsi stoi kościół parafialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Parafia powołana była w 1957 roku. W 1976 roku zbudowano nowy kościół zaprojektowany przez inż. Piotra Komornickiego.
Bulwar nad potokiem
Kosarzyska leżą nad potokiem Czercz, lewobrzeżnym dopływem Popradu. Jest on zlewnią małych potoczków spływających od zachodu, z grzbietu Pasma Radziejowej i Wielkiego Rogacza, od północnego-wschodu z grzbietu Eliaszówki. Źródło Czercza znajduje się na południowym stoku Małego Rogacza. Dolina Czercza jest umowną granicą Pasma Radziejowej i Gór Lubowelskich. Na potoku utworzono ładne wodospady i kaskady. Dolna jego cześć jest całkowicie uregulowana i płynie w betonowo-kamiennym korycie. Wzdłuż niego poprowadzono chodnik oddzielony od drogi drzewami. W ten sposób powstał bulwar spacerowy. Dawniej energię potoku wykorzystywano do napędu papierni, folusza, dwóch tartaków i dwóch młynów.
Warto wiedzieć
* W Kosarzyskach urodziła się wybitna polska aktorka Danuta Szafarska.
* Wieś jest dobrze skomunikowana z Piwniczną i Nowym Sączem.
Gdzie mogę dowiedzieć się, czego dokładnie dyoctzyły te dwa wnioski, jaki jest przewidziany czas ich realizacji i jak będzie wyglądać ich akcja promocyjna na terenie naszej gminy ??