Wilno
Kościelne muzeum w kościele

Najcenniejsza część zbiorów – kolekcja monstrancji i relikwiarzy – to część skarbca wileńskiej archikatedry, pozostałe eksponaty przekazane zostały przez inne litewskie kościoły, m. in. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie oraz Nawiedzenia NMP w Trokach.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: CIT Litwy (1), ARO (2)
Wilno. Kościelne muzeum w kościele
Kościół św. Michała Archanioła w Wilnie to także swoiste mauzoleum słynnego litewskiego rodu Sapiehów. Zachowały się w nim rzeźby nagrobkowe o wyjątkowej wartości artystycznej autorstwa znanych artystów.
  • Wilno. Kościelne muzeum w kościele
  • Wilno. Kościelne muzeum w kościele
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W dawnym kościele św. Michała Archanioła na wileńskiej starówce powstało Muzeum Dziedzictwa Kościelnego (Bažnytinio paveldo muziejus). Muzeum przechowuje i prezentuje najstarsze zabytki sakralne na Litwie.

Najcenniejsza część zbiorów ? kolekcja monstrancji i relikwiarzy ? to część skarbca wileńskiej archikatedry, pozostałe eksponaty przekazane zostały przez inne litewskie kościoły, m. in. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie oraz Nawiedzenia NMP w Trokach, lub pochodzą z oryginalnych zbiorów kościoła św. Michała Archanioła. Ekspozycja prezentuje arcydzieła litewskiego złotnictwa, szaty liturgiczne, obrazy i rzeźby o dużej wartości artystycznej oraz oryginalne i rzadkie wytwory chrześcijańskiej pobożności.

Kościół św. Michała Archanioła w Wilnie to także swoiste mauzoleum słynnego litewskiego rodu Sapiehów. Zachowały się w nim rzeźby nagrobkowe o wyjątkowej wartości artystycznej autorstwa znanych artystów. W Muzeum organizowane są także wykłady, koncerty, prezentacje książek, a programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych zapoznają z historią architektury i Kościoła na Litwie oraz sztuką sakralną.

Warto wiedzieć

Wilno, licząca ponad pół miliona mieszkańców stolica Litwy, to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w krajach bałtyckich. W 2009 roku nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i przyciągnęło ponad połowę wszystkich odwiedzających Litwę obcokrajowców. Wileńska starówka zajmuje ponad 300 ha i zaliczana jest do największych w tej części Europy. W 1994 r. Stare Miasto w Wilnie jako zabytkowy zespół budowli zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród ważniejszych zabytków warto zobaczyć przynajmniej kilka z licznych świątyń (kaplicę w Ostrej Bramie, kościół Ducha Św., św. Anny, św. św. Piotra i Pawła, Archikatedrę), Zamek Giedymina wraz z odbudowywanym Zamkiem Dolnym (Pałacem Władców), cmentarz na Rossie czy Uniwersytet Wileński.

 

Komentarze: 1

    witaliska, 26 lipca 2010 @ 13:48

    Słusznie, skoro kościołów za dużo. A pamiętam czasy, kiedy w Wilnie w katedrze było muzeum… plakatu (chyba?), a może sztuki współczesnej. A we Lwowie u dominikanów muzjej religii i ateizma. Muzeum kościelne w kościele podoba mi się jak najbardziej.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij