Wilno
Kościelne muzeum w kościele
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W dawnym kościele św. Michała Archanioła na wileńskiej starówce powstało Muzeum Dziedzictwa Kościelnego (Bažnytinio paveldo muziejus). Muzeum przechowuje i prezentuje najstarsze zabytki sakralne na Litwie.
Najcenniejsza część zbiorów – kolekcja monstrancji i relikwiarzy – to część skarbca wileńskiej archikatedry, pozostałe eksponaty przekazane zostały przez inne litewskie kościoły, m. in. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie oraz Nawiedzenia NMP w Trokach, lub pochodzą z oryginalnych zbiorów kościoła św. Michała Archanioła. Ekspozycja prezentuje arcydzieła litewskiego złotnictwa, szaty liturgiczne, obrazy i rzeźby o dużej wartości artystycznej oraz oryginalne i rzadkie wytwory chrześcijańskiej pobożności.
Kościół św. Michała Archanioła w Wilnie to także swoiste mauzoleum słynnego litewskiego rodu Sapiehów. Zachowały się w nim rzeźby nagrobkowe o wyjątkowej wartości artystycznej autorstwa znanych artystów. W muzeum organizowane są także wykłady, koncerty, prezentacje książek, a programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych zapoznają z historią architektury i kościoła na Litwie oraz sztuką sakralną.
Warto wiedzieć
Wilno, licząca ponad pół miliona mieszkańców stolica Litwy, to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w krajach bałtyckich. W 2009 roku nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i przyciągnęło ponad połowę wszystkich odwiedzających Litwę obcokrajowców. Wileńska starówka zajmuje ponad 300 ha i zaliczana jest do największych w tej części Europy. W 1994 r. Stare miasto w Wilnie jako zabytkowy zespół budowli zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród ważniejszych zabytków warto zobaczyć przynajmniej kilka z licznych świątyń (kaplicę w Ostrej Bramie, kościół Ducha Św., św. Anny, św. Piotra i Pawła, archikatedrę), zamek Giedymina wraz z odbudowywanym Zamkiem Dolnym (Pałacem Władców), cmentarz na Rossie czy Uniwersytet Wileński.
Słusznie, skoro kościołów za dużo. A pamiętam czasy, kiedy w Wilnie w katedrze było muzeum… plakatu (chyba?), a może sztuki współczesnej. A we Lwowie u dominikanów muzjej religii i ateizma. Muzeum kościelne w kościele podoba mi się jak najbardziej.