Kościelisko
Kościół św. Kazimierza Królewicza

Witraże sfinansowali parafianie: witraż Matki Bożej ufundowały Marie, św. Jana – Janowie, św. Anny – Anny, a św. Józefa – Józefowie. W ołtarzu głównym jest postać św. Kazimierza Królewicza.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Kościelisko. Kościół św. Kazimierza Królewicza
Wnętrze jest bardzo ładne, ale niestety można je oglądać tylko przez oszklone drzwi. Nie wiem dlaczego niemal wszystkie kościoły i kaplice są pozamykane na klucz?We wnętrzu można być tylko w czasie mszy, a to już nie jest oglądanie?Zaraz po niej kościoły zostają zamykane!
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Rozwijające się Kościelisko bardzo potrzebowało kościoła, bo liczba mieszkańców i kuracjuszy ciągle wzrastała. Jego powstanie w dużej mierze zawdzięcza się ks. Kazimierzowi Kaszelewskiemu.

Powołał on komitet budowy, w którego skład wchodzili Jędrzej, Jan i Jakub Pitoń, Jędrzej Stopka i po jednym przedstawicielu z każdej ?polany?. Od 1908 roku zaczęto gromadzić materiały. Grunt pod budowę kościoła, plebani i cmentarza ofiarowały rodziny Jana i Jędrzeja Pitoniów, a drewno hrabia Władysław Zamoyski. W sierpniu 1910 roku poświęcono kamień węgielny. Wtedy był już gotowy zrąb do wysokości okien. Budowę zakończono w 1914 roku.W tym samym roku założono dzwony, które dwa lata później zarekwirowali Austriacy na potrzeby wojenne.

Zamknięty, jak inne kościoły

Projekt kościoła w stylu zakopiańskim wykonał architekt Eugeniusz Wesołowski, uczeń Witkiewicza. Uroczystego poświęcenia dokonano 2 lutego 1916 roku i nadano wezwanie św. Kazimierza Królewicza ? patrona ks. Kaszelewskiego. We wrześniu tego roku została utworzona ekspozytura. Drugim duszpasterzem był ks. Jan Pietraszek i za jego czasów biskup Adam Sapieha podpisał dekret erygujący samodzielną parafię Kościelisko. Kościół zbudowany jest na planie krzyża. Znajdują się w nim dwie kaplice, dwie zakrystie, prezbiterium i chór. Na kościele znajduje się ozdobna wieża i sygnaturka. Wnętrze jest bardzo ładne, ale niestety można je oglądać tylko przez oszklone  drzwi. Nie wiem dlaczego niemal wszystkie kościoły i kaplice są pozamykane na klucz?We wnętrzu można być tylko w czasie mszy, a to już nie jest oglądanie?Zaraz po niej kościoły zostają zamykane!

Każdy swemu patronowi

Witraże w tym kościele zaprojektował bratanek Jana Matejki ? Stefan Matejko. Wykonała je krakowska pracownia Żeleńskich a sfinansowali parafianie: witraż Matki Bożej ? Marie, św. Jana ? Janowie, św. Anny  ? Anny, a św. Józefa ?Józefowie. W ołtarzu głównym jest postać św. Kazimierza Królewicza. Ołtarze w większości są dziełami Eugeniusza Wesołowskiego i Wojciecha Brzegi i noszą cechy stylu zakopiańskiego. W zdobieniach kościoła również dopatrzeć się można elementów charakterystycznych dla budownictwa ludowego.

Na przykościelnym cmentarzu

Kościół otoczony jest drewnianym płotkiem, a na jego teren wprowadza stylowa brama. Za prezbiterium jest ładna kamienna kapliczka. Zaraz przy kościele usytuowany jest cmentarz parafialny. Na stromym, słonecznym stoku, skierowanym ku Tatrom ułożone są groby. Między nimi prowadzą wąziutkie alejki. Różnorodność grobowców i krzyży dodaje uroku temu miejscu. Na placu przykościelnym, przed bramą cmentarza stoją dwa pomniki. Jeden poświęcony jest partyzantom II kompanii ?Powichrz?, a drugi to ?Krzyż Polski?.  Piszę o nich w osobnym artykule.

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij