Polesie
Ku pamięci, ku przestrodze
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W miejscowości Polesie koło Puław znajduje się cmentarz zbiorowy żołnierzy niemieckich, którzy polegli w czasie drugiej wojny światowej.
Spoczęły tu ekshumowane szczątki ponad 20 tysięcy żołnierzy Wehrmachtu i SS, policjantów i urzędników administracji okupacyjnej. Większość z nich zginęła pod koniec wojny i wtedy zostali pochowani na terenach należących obecnie do województw lubelskiego i mazowieckiego. Nadal prowadzone są ekshumacje i kolejne pochówki.
Cmentarz zajmuje powierzchnię trzech hektarów. Na centralnym placu stoi kamienny krzyż, a otaczają go ? także kamienne ? tablice, na których wykuto nazwiska poległych. Na jednej z płyt czytamy napis: ?Poległym ku pamięci, żywym ku przestrodze?.
Od bramy cmentarza do tego miejsca prowadzi szeroka aleja. Po bokach zbiorowe kwatery opisane z niemiecka ?block? na kamiennych słupkach. Zaznaczone są symbolicznymi krzyżami, stojącymi po trzy w grupie. W niewielkim budynku cmentarnym znajduje się księga imienna, w której zapisano nazwiska, które udało się ustalić.
Cmentarz w ubiegłym roku obchodził dziesięciolecie ? otwarto go i poświęcono 7 października 2000 r. Został zorganizowany przez Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge (Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi) w latach 1996-2000 na terenie przekazanym przez państwo polskie. Podczas obozów młodzieżowych wolontariusze z całej Europy pomagają w pielęgnacji terenu.
Warto wiedzieć
* W czasie drugiej wojny światowej na ziemiach obecnej Polski poległo prawie pół miliona niemieckich żołnierzy.
* Niemieckie cmentarze wojenne organizowane są na terenie naszego kraju na mocy traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy zawartym między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec 17 czerwca 1991 roku.
* Cmentarz w Polesiu znajduje się na uboczu, pod lasem, blisko drogi prowadzącej z Puław do Radomia; miejsce skrętu oznaczono dwujęzycznym drogowskazem.
Dodaj komentarz