Nowe Warpno
Miasteczko na samym końcu świata

Jeszcze do XVIII w. dwa półwyspy, na których ulokowane jest miasto i jego dzielnica Podgrodzie, były wyspami. Trudno to sobie dzisiaj wyobrazić. Łączyły je z lądem stałym groble i mosty.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Nowe Warpno. Miasteczko na samym końcu świata
Maleńkie miasteczko na północno-zachodnich rubieżach Polski przechodzi generalny remont. To niczym odnowa biologiczna substancji architektonicznej i urbanistycznej.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Porzucone, zdane na marazm

Nowe Warpno ma w swoim herbie czerwonego książęcego gryfa trzymającego w szponach niebieską rybę. Jego mieszkańcy od zawsze zajmowali się rybołówstwem.  Ma bogatą, balansującą od biedy do bogactwa, historię: było prywatnym miastem książęcym Gryfitów z wieloma przywilejami, szwedzką twierdzą i  kurortem ? portem w pierwszej poł. XX w. Nowe Warpno ? klimatyczne uzdrowisko i kąpielisko z  sześcioma hotelami, sześcioma restauracjami, piekarniami, stocznią i rzemieślniczymi zakładami specyficznych zawodów ? kuśnierzy, złotników, szkutników, świadczących o bogactwie. Połączenie kolejowe ze Szczecinem. Codzienna żegluga do Trzebieży i Szczecina. Tak w skrócie wygląda opis świetności Nowego Warpna w latach 30. XX wieku. Nowe Warpno zostało w drugiej połowie XX wieku porzucone, zdane na marazm, bez planu rozwoju. Cierpiące na migrację mieszkańców nie mających pracy, odcięte od połączenia kolejowego. Nie ma stoczni, a rybacy porzucili swój zawód. Nieliczni wybierają się na liny i sandacze, i ? w nocy ? na węgorze.

Czy się odrodzi?

Maleńkie miasteczko na północno-zachodnich rubieżach Polski przechodzi generalny remont. To niczym odnowa biologiczna  substancji architektonicznej i urbanistycznej. Jego położenie ? wewnątrz wodnego akwenu  i Puszczy Wkrzańskiej, przyjazny człowiekowi umiarkowany klimat są warunkami sprzyjającymi odpoczynkowi i rekreacji. Czy zostanie to wykorzystane? W Nowym Warpnie jest piekarnia i cukiernia, szkoła, przedszkole, pokoje gościnne i gospodarstwa agroturystyczne. Nie ma poczty. Ale jest ratusz i herb! Szlachectwo zobowiązuje. Warto przyjechać do Nowego Warpna. Jego cichy urok jest nieodparty.

Warto wiedzieć

* Podgrodzie ma plażę ? z wodorostami typowymi dla wód Zalewu i pięknym zalesieniem. W 1952 r. otworzono tutaj harcerski ośrodek kolonijny na wzór krymskiego Arteku. Pamiętam ? ogromne piaskownice, bardzo wysokie drzewa,  małe domki z gankami dla kolonistów, kolejkę i taką właśnie plażę.
* W połowie XIX w. planowano połączyć Stare i Nowe Warpno groblą przez zatokę. Projekt ? zatwierdzony w 1908 r. nie został zrealizowany. Rejsy promów pomiędzy tymi miastami zostały niedawno zawieszone.
* Nowe Warpno leży 50 km od Szczecina.
* Projekt rewaloryzacji dwóch  staromiejskich kwartałów Nowego Warpna przedstawiony został w 1999 r. na Światowym Kongresie Architektów w Pekinie i znalazł się w gronie 20 nagrodzonych.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 

Komentarze: 2

    wędrowiec, 17 grudnia 2011 @ 12:52

    Bardzo malownicze miejsce. I bardzo na końcu świata.

    witek, 15 czerwca 2013 @ 17:46

    Ostatni prawie-pogodny tydzień spędziłem nad Zalewem, kilkakrotnie zagladałem do Nowego Warpna. Cypel owija piękna nowa promenada, jest wieża widokowa. Naprawdę, bardzo piękne miejsce, bardzo zadbane miasteczko. Podobało mi się. Widać, że ma dobrego gospodarza a unijne pieniądze wykorzystano mysląc i o stałych mieszkańcach i o turystach.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!