Miechów
Wyjątkowe wśród małopolskich miast

Miechów nie bez powodu nazywany jest „polska Jerozolimą”. Pielgrzymi często na kolanach przechodzą wokół Grobu, dotykając kamienia z Ziemi Świętej, znajdującego się na ścianie kaplicy.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Patrycja Waszkiewicz
Miechów. Wyjątkowe wśród małopolskich miast
Obecnie, w budynku dawnego klasztoru mieści się Polskie Zwierzchnictwo Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.
  • Miechów. Wyjątkowe wśród małopolskich miast
  • Miechów. Wyjątkowe wśród małopolskich miast
  • Miechów. Wyjątkowe wśród małopolskich miast
  • Miechów. Wyjątkowe wśród małopolskich miast
  • Miechów. Wyjątkowe wśród małopolskich miast
  • Miechów. Wyjątkowe wśród małopolskich miast
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W Miechowie rozpoczyna się także Małopolski Szlak Bożogrobców. W dawnej siedzibie generałów Zakonu Bożogrobców urządzono Muzeum Ziemi Miechowskiej , gdzie możemy zobaczyć min. zdobiące ściany, portrety generałów zakonu. O świetności Zakonu przypomina unikatowa kolekcja szat i naczyń liturgicznych np. srebrny relikwiarz w kształcie Grobu Pańskiego pochodzący z XVI w.

Spotkanie z kulturą

Turyści i pielgrzymi, odwiedzający Miechów, mogą obcować ze sztuką. Miejscami godnymi polecenia są Galeria ?U Jaksy? oraz Dom Pracy twórczej im. Stefana Żechowskiego. W Galerii ?U Jaksy? swoją twórczość prezentują artyści polscy i zagraniczni, organizowane są kameralne koncerty, recitale, spektakle teatralne oraz projekcje filmów, a co roku w sierpniu organizowane są tu Międzynarodowe Plenery Malarskie ?Barwy Małopolski?. Dom Pracy twórczej im. Stefana Żechowskiego działa od 2009 roku. Misją jest popularyzacja twórczości oraz gromadzenie i udostępnianie dzieł artysty, a także wiadomości i memorabiliów związanych z jego osobą. Popularyzuje też twórczość członków Szczepu Rogate Serce, jako grupy artystycznej, do której przynależał Żechowski. Raz w miesiącu odbywają się tu również cykliczne spotkania kulturalne, tzw. ?Niedzielne poranki ze sztuką?, mające charakter spotkań autorskich, rozmów o sztuce, bądź koncertów muzyki klasycznej czy poetyckich recytacji.

W drewnianym dworku

Dworek ,,Zacisze? w Miechowie jest jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa staropolskiego w województwie małopolskim, a zarazem perłą architektury drewnianej. Wpisany do rejestru zabytków, stanowi punt na  Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. W Dworku w latach 1981-95 istniało Muzeum Kościuszkowskie. Eksponowane obiekty przedstawiały życie i działalność Tadeusza Kościuszki w Polsce i Ameryce, ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Racławicami 4 kwietnia 1794 roku. W ogrodzie trzeba koniecznie przysiąść na kamieniu młyńskim, na którym ? według legendy ? odpoczywał Jan III Sobieski. A w odległości 15 km od Michowa znajdują się Racławice z polem bitewnym, pomnikiem Bartosza Głowackiego oraz kopcem Kościuszki mającym ponad 10 metrów wysokości i usypanym na garbie Wzgórza Zamczysko.

Warto wiedzieć

* Pobliska Charsznica słynie jako kapuściana stolica polski z funkcjonującym tu Muzeum Kapuścianym.
* W miejscowości Niezwojowice znajduje się gospodarstwo pszczelarskie, w którym można podziwiać ruchomą makietę bitwy pod Racławicami, której wykonanie zajęło właścicielowi Januszowi Królowi 5 lat.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij